Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe Fot. ŁUW

Od dwóch lat działa Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. W 2021 r. dzięki temu programowi rząd dofinansuje 31 mln zł funkcjonowanie łącznie 210 linii komunikacyjnych. Do samorządów, które korzystało już w poprzednich naborach ze środków Funduszu, dołączyli również nowi beneficjenci.

Po raz pierwszy z wnioskiem o dopłatę do uruchomienie nowych linii komunikacyjnych zwróciły się takie jednostki samorządu terytorialnego z województwa łódzkiego jak: Gmina Łanięta, Gmina Wolbórz, Gmina Krośniewice, Gmina Brzeźnio, Gmina Warta oraz Powiat Pajęczański. Ci organizatorzy uruchomią łącznie 35 całkowicie nowych linii komunikacyjnych.

- Program ma za zadanie dofinansować takie połączenia, które były nierentowne, ale zdaniem mieszkańców i samorządowców są one potrzebne z różnych względów społecznych jak i gospodarczych. Od 2019 r., z dużym entuzjazmem, gminy, powiaty i samorząd województwa łódzkiego partycypują w tym programie - powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Jednym z najlepszych projektów jest sieć linii zgłoszona przez Marszałka Województwa Łódzkiego. To 39 linii, które integrują ze sobą całe województwo, a jednocześnie pozwalają na jednym bilecie pojechać autobusami i Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

- Jeżeli chodzi o województwo łódzkie to warto przytoczyć liczby, a one najlepiej przemawiają do wyobraźni. Mamy 39 linii autobusowych, które łączą powiaty, czyli są to duże odległości, to jest 1,5 tys. km połączeń. Są  3 zupełnie nowe połączenia. To pokazuje co nam się udało już zrobić. Dla mnie, oprócz liczb, ważne są też słowa, czyli podziękowania tych ludzi, do których udało się dotrzeć. 256 miejscowości zostało wytarte z tej białej plamy braku połączeń. Do nich docieramy – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego 

W  2021 roku przewozy, których organizatorem jest Województwo Łódzkie, będą realizowane na dotychczasowych 36 liniach komunikacyjnych, które zostały zmodyfikowane według sugestii pasażerów, samorządów lub operatorów autobusowych. Zmienione zostały godziny odjazdów, trasy i wprowadzono nowe przystanki. Uruchomione zostaną też trzy zupełnie nowe linie w relacjach:
Łęczyca - Parzyce - Łódź,
Opoczno - Bukowiec nad Pilicą - Tomaszów Mazowiecki,
Poddębice – Puczniew - Lutomiersk.

Planowana łączna kwota dopłaty ze strony budżetu państwa z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wyniesie 14 mln 858 tys. zł.

Więcej o:
przewozy regionalne nowe linie autobusowe linie autobusowe łódzkie
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE