Właściwości herbaty

Właściwości herbaty

Herbata to najpopularniejszy napój. To niezastąpiony dodatek do śniadań i kolacji, idealny napój na przerwę w pracy, doskonały rozgrzewacz w czasie długich jesiennych i zimowych wieczorów.

Na rynku jest bardzo duży wybór herbat i herbatek. Od czarnych i zielonych po czerwone, żółte i białe. Niezależnie od rodzaju herbaty napój ten posiada wiele cennych właściwości.

Herbata znajdująca się np. w ofercie sklepu bee.pl chroni serce, pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia, reguluje ciśnienie krwi. Zawarte w tym napoju przeciwutleniacze wymiatają wolne rodniki spowalniając procesy starzenia się. Herbata posiada również działanie zapobiegające rozwojowi komórek rakowych.

Herbata to napój o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym, przeciwgrzybiczym. Przeciwutleniacze zatrzymują rozwój drobnoustrojów, hamują wydzielanie toksyn i enzymów, które powodują choroby.

Herbata jest źródłem cennych składników odżywczych – mikro- i makroelementów. Wspomaga odchudzanie. Regularne spożywanie herbaty reguluje metabolizm i pozwala utrzymać stały indeks BMI.
Ilość kofeiny w herbacie zależy od jej rodzaju oraz od czasu parzenia. Im dłużej parzymy herbatę, tym więcej kofeiny.

Wraz z czasem parzenia do naparu uwalniane są garbniki, które wiążą kofeinę i zmniejszają właściwości pobudzające tego napoju. Jednocześnie czynią herbatę bardziej gorzką i cierpką w smaku. 

Zawarte w herbacie polifenole korzystnie wpływają na pracę mózgu. Poprawiają procesy poznawcze. Ułatwiają uczenie się i zapamiętywanie. Chronią przed chorobą Parkinsona.

Najpopularniejsze rodzaje herbat

Najpopularniejszym rodzajem herbaty jest herbata czarna, ale Polacy coraz chętniej sięgają po herbatę zieloną, czerwoną, białą, yerba mate. Dużą popularnością cieszą się też herbaty owocowe, ziołowe. 

Herbata zielona zawiera więcej kofeiny niż herbata czarna. Zawarte w zielonej herbacie polifenole mają o wiele silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż polifenole zawarte w herbacie czarnej. Regularne picie zielonej herbaty zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi. 

Herbata czerwona to najbardziej aromatyczna z herbat. Posiada delikatny smak i aromat oraz słomkową barwę. Zawiera najwięcej kofeiny, co przekłada się na orzeźwiający i pobudzający smak. 
Herbata yerba mate powstaje w wyniku suszenia i prażenia pokruszonych liści i łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego. Wyróżnia się też dużą zawartością kofeiny. 

Właściwości herbat ziołowych zależą od surowca, z którego herbaty powstały. Wśród herbat owocowych dostępne są zarówno herbaty składające się wyłącznie z suszonych owoców, jak i herbaty czarne z dodatkiem owoców. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE