WITCZAK ma plan dla Radomska

WITCZAK ma plan dla Radomska

Adrian WITCZAK [32 lata], lider opozycji w regionie, najaktywniejszy Radny Rady Miejskiej, uwielbiany przez uczniów nauczyciel, świetny wykładowca, przedsiębiorca, Prezes Instytutu Nauki i Nowoczesnej Edukacji. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Magister inżynier nauk leśnych, magister biologii, absolwent Zarządzania i Finansów Publicznych oraz Doctor of Business Administration. Autor projektów edukacyjnych, publikacji i artykułów naukowych. Wykładowca Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Nagrodzony najwyższym uniwersyteckim odznaczeniem za działalność naukową i organizacyjną. Dzięki współpracy z parlamentarzystami zdobył duże doświadczenie w pracy sejmowej. Od dziecka zaangażowany społecznie, odważnie zabiera głos w ważnych sprawach publicznych. Za zorganizowanie Strajku Kobiet został zatrzymany przez Policję. Kandydat do Sejmu RP, który proponuje kompleksowy plan dla regionu.

Jest Pan nową, młodą twarzą opozycji demokratycznej w Radomsku. Dzięki aktywnie prowadzonej kampanii wyborczej jest Pan też coraz bardziej rozpoznawalny i coraz więcej osób w naszym mieście chce na Pana głosować. Jaka powinna być polityka widziana Pańskimi oczami, 32-letniego młodego człowieka, radnego miejskiego, nauczyciela, biologa i leśnika? Co nowego Pańskie pokolenie wnosi do debaty publicznej? 

Adrian Witczak: Pani Redaktor, dziękuję za zaproszenie. To dla mnie zaszczyt, że mogę dziś w Radomsku porozmawiać z niezależnymi mediami, których przez działania obecnej władzy jest w Polsce i w naszym regionie coraz mniej. 

Jakiś czas temu przeczytałem w gazecie wywiad z Krystyną Jandą, która opowiadała o trudnościach z jakimi musi się mierzyć prowadząc swoje teatry. Utrzymanie budynków, remonty, rachunki, wynagrodzenia pracowników wiążą się z tak ogromnymi wydatkami, że żeby im sprostać aż 90% spektakli wystawia pod publikę i nie zawsze jest z nich zadowolona. Niemniej jej priorytetem jest zapełnienie sali, żeby zarobić na utrzymanie. Jednak kiedy pensje i rachunki są już opłacone to może sobie wreszcie pozwolić na te 10% spektakli po których może nie być braw, sala może być pusta, a mimo to jest tak dumna z ich poziomu artystycznego, że sama sobie za nie przyznaje Oscara. I to jest właśnie jedna z najcenniejszych rzeczy, które młode pokolenie może wnieść do polityki, czyli pytanie: Gdzie jest Twoje 10%? Gdzie jest sens tego, że zabierasz głos w sprawach publicznych? Gdzie jest powód, dla którego kandydujesz? Młodzi ludzie są zniechęceni do polityki między innymi dlatego, że mają dość jałowych sporów polityków, z których nic nie wynika. A my nie mamy już czasu do stracenia, żeby głosować na polityków, którzy nie potrafią rozwiązywać podstawowych problemów seniorów, czy zadbać o czyste powietrze. Nie mamy czasu do stracenia, żeby słuchać o kolejnych aferach i marnowaniu publicznych pieniędzy. 

W takim razie jakie jest Pańskie 10%? Jaki jest sens zabierania przez Pana głosu w sprawach publicznych? Jaki jest powód Pańskiego kandydowania?

Adrian Witczak: Zacznijmy od krótkiej diagnozy wyzwań przed jakimi stoi Radomsko. Wyludnianie się miasta z powodu braku dobrze płatnych miejsc pracy, czy wyjazdów młodych ludzi na studia oraz związane z tym osamotnienie seniorów, których dzieci i wnuki wyjeżdżają do większych miast albo za granicę. Problemy związane ze zmianami klimatycznymi, bardzo zła jakość powietrza oraz wycinanie często zdrowych drzew w centrum miasta. Brak atrakcyjnej oferty dla młodych ludzi, czy wciąż nie rozwiązane kwestie praw kobiet. 

Wobec tego zacznijmy od kwestii wyludniania miasta. Jaki jest Pański pomysł na rozwiązanie tego problemu, bo jak dotąd w Radomsku nikt nie zaproponował konstruktywnego pomysłu w tej kwestii?

Adrian Witczak: Podstawowym, wręcz strategicznym celem miasta powinno być doprowadzenie do wybudowania szybkiej kolei dla Radomska i całego regionu, tak żeby wreszcie możliwe było łączenie studiów i pracy w Warszawie czy Łodzi z mieszkaniem w Radomsku. Będzie to pierwszy w Polsce pomysł na Metro dla miast średniej wielkości. Za tego typu inwestycją już od dawna powinny lobbować samorządy z całego naszego regionu. Dzięki temu możemy spełnić marzenia naszych dzieci o wymarzonych studiach i nie narażać ich na wysokie koszty najmu w stolicy. Pozwoli to również zapobiec zrywaniu więzi rodzinnych i koleżeńskich. Stacja kolejowa Opoczno Południe jest doskonałym przykładem takiego rozwiązania, także mamy na kim się wzorować. Szybka kolej dla Radomska i regionu pozwoli również na stworzenie nowych miejsc pracy w instytucji zarządzającej tym projektem, a Radomsko powinno być jedną z najważniejszych lokalizacji dla takiej instytucji. Na tym etapie ważne jest abyśmy połączyli siły i uznali szybką kolej dla Radomska jako wspólny cel. Należy też zwrócić się do PKP z wnioskiem o wyłączne prawo drogi oraz maksymalne przyspieszenie pociągów w godzinach szczytu. Warto pamiętać, że już dziś grupa radomszczan dojeżdża codziennie do pracy do stolicy. W 2020 roku z dnia na dzień usunięto z rozkładu jazdy połącznie o 5 rano dowożące pracowników z Radomska do Warszawy. Całe szczęści dzięki sprawnej interwencji Instytutu Radomsko Miasto Otwarte udało się przywrócić połączenie, którego brak zmusiłby kolejne osoby do wyprowadzenia się z Radomska. Powinniśmy dalej działać na rzecz lepszego skomunikowania miasta, przysłuży się to nam wszystkim. Już starożytni Chińczycy mawiali: Chcesz być bogaty? Zbuduj sobie drogę! Zbudujmy zatem szybką drogę kolejową, żeby miasto mogło się bogacić. 

Z naszych informacji wynika, że jest Pan uwielbianym przez uczniów nauczycielem i wykładowcą Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jakie są Pana pomysły na edukację, a także dla młodych i tych nieco od nich starszych Pana uczniów i studentów?

Adrian Witczak: Ziemia radomszczańska szczyci się wspaniałym noblistą Władysławem Reymontem, który urodził się tu niedaleko w Kobielach Wielkich. Myślę, że nadszedł już czas na kolejnego Nobla dla Radomska. Żeby spełnić to nasze marzenie potrzebujemy postawić na edukację. Zacząć należy od skokowego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, ograniczenia przeładowanej dziś podstawy programowej oraz przeprowadzenia szerokich zmian w systemie kształcenia nauczycieli, tak by stworzyć przyjazną szkołę szczęśliwych dzieci. Chciałbym również, żeby Radomsko skierowało swoją przyjazną twarz w stronę studentów. Otwarcie biblioteki w czasie sesji egzaminacyjnych w trybie 24 godzinnym czy nagradzanie prac naukowych na temat Radomska, to byłby świetny początek. Szczególną uwagę powinniśmy też poświęcić seniorom. Trzeba zastanowić się nad utworzeniem oddziału geriatrycznego w Szpitalu Powiatowym w Radomsku, czy stworzyć międzypokoleniowe centra seniora by kompleksowo rozwiązywać wyzwania przed jakimi staje polityka senioralna. Szybka kolej pozwoli na utrzymywanie bliższych relacji rodzinnych wnuków z dziadkami. Ważna zarówno dla seniorów jak innych mieszkańców jest również realizacja koncepcji zielonego miasta. Mieszkańcy wiedzą, że drzewa w mieście przyczyniają się do wzrostu komfortu życia. Niestety nie wiedzą tego jeszcze politycy, którym przypomnimy, że zieleń nie tylko czyni nasze miasto bardziej przyjaznym, ale także podnosi wartość naszych domów i mieszkań, zmniejsza negatywne skutki upalnych dni czy ulewnych deszczy oraz pozwala lepiej dbać o czyste powietrze.  

Przedstawił Pan w skrócie swój plan dla Radomska. A jak Pan ocenia propozycje programowe pozostałych kandydatów z naszego miasta?

Adrian Witczak: Dotknęła Pani dość delikatnego tematu. Problem polega na tym, że żaden inny komitet nie przedstawił swojego kompleksowego pomysłu na Radomsko, więc nie mam czego oceniać. Przed naszą rozmową przejrzałem ulotki i strony internetowe innych komitetów i niestety nie ma tam żadnego pomysłu na miasto, są tylko skopiowanie z Internetu ogólne cytaty z programów partii politycznych, a o Radomsku cisza. Czuję się wobec tego najbardziej radomszczańskim kandydatem skoro jedyny przedstawiam pomysł na to o co w Sejmie mogę zabiegać by dynamiczny rozwój Radomska stał się możliwy. Chciałbym, żeby mój program dla Radomska stał się inspiracją dla innych i żebyśmy kiedyś w przyszłości prześcigali się w pomysłach na to jak ulepszyć nasze miasto, a nie wylewali na siebie nienawistne hasła. To byłby najpiękniejszy wkład mojego pokolenia w życie polityczne Rzeczypospolitej. 

Kilka dni temu Andrzej Andrysiak, wydawca naszej gazety, rozmawiał z Panem na temat praw kobiet. Odważnie zabiera Pan głos w ważnych sprawach publicznych, a za zorganizowanie Strajku Kobiet został Pan zatrzymany przez Policję. Co w tej kwestii ma Pan do powiedzenia swoim wyborcom?  

Adrian Witczak: W sprawach fundamentalnych takich jak prawa kobiet wszyscy powinniśmy stanąć murem za kobietami. Będę głosował za liberalizacją prawa aborcyjnego. Aborcja do 12 tygodnia ciąży powinna być legalna, bezpieczna i dostępna. Kobieta, która się na nią decyduje potrzebuje wsparcia, nie oceny. To często jest najtrudniejsza decyzja jaką kobieta podejmuje w swoim życiu. Powinniśmy doprowadzić do tego, że żaden szpital działający w ramach z NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i nie będzie mógł odmówić zabiegu. I najważniejsze: Decyzja musi należeć do kobiety! Ale żeby tak się stało 15 października weźmy udział w najważniejszych od 1989 roku wyborach parlamentarnych. Stworzymy razem historię, z której będziemy dumni!

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Adrian Witczak: Dziękuję za zaproszenie, a wszystkich Państwa chcących pomóc w tej niezwykle ważnej dla nas wszystkich kampanii wyborczej zachęcam do kontaktu ze mną pod numerem: 505 570 775. Do zobaczenia! Wygrajmy to razem!

Materiał sfinansowany przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO, .N I PL ZIELONI

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE