„Wilczęta” – rozmowy o trudnym życiu dzieci „żołnierzy wyklętych”

Wyzwania napisania książki o przeżyciach synów i córek bohaterów wojennych podjął się Kajetan Rajski, który zaprezentował swoje dwie książki w piątkowe popołudnie 11 września w Muzeum Regionalnym w Radomsku.

Takich publikacji do tej pory trudno było szukać w polskiej literaturze. Choć można znaleźć sporo wydawnictw na temat „żołnierzy wyklętych”, to o ich dzieciach już nie. Wyzwania napisania książki o przeżyciach synów i córek bohaterów wojennych podjął się Kajetan Rajski, który zaprezentował swoje dwie książki w piątkowe popołudnie 11 września w Muzeum Regionalnym.



„Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych” oraz „Wilczęta 2” to zbiór 24 rozmów z synami i córkami polskich bohaterów, którzy w okresie komunizmu zostali uznani za zbrodniarzy.

- Bezpośrednią przyczyną przygotowania książki było zauważenie pewnej luki, białej plamy w polskiej historiografii, ponieważ tym tematem jeszcze nikt się nie zajął. Jakkolwiek o samych „żołnierzach wyklętych” pisano dość sporo, to o dzieciach jeszcze nikt nie napisał – wyjaśnia autor publikacji Kajetan Rajski, na co dzień studiujący na trzecim roku prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Postanowiłem do nich dotrzeć, robiłem to różnymi drogami. I tak udało się przy pierwszym tomie zgromadzić 12 wywiadów – dodaje.

Obie książki – jak podkreśla autor - nie miały być kolejnym wydawnictwem na temat wspomnień o "żołnierzach wyklętych", a zupełnie nową historią o kolejnym pokoleniu, które musiało stawić czoła konsekwencjom bycia dziećmi oficerów uznanych przez komunistyczny reżim za przestępców.

- Nie chodziło mi o pokazanie z perspektywy moich rozmówców ich ojców, ale przede wszystkim – i w tym punkcie moim zdaniem ta książka jest odkrywcza – zawarcie informacji o represjach ze strony systemu komunistycznego wobec dzieci żołnierzy wyklętych – zaznacza Kajetan Rajski. - Jeden z moich rozmówców Janusz Niemiec syn majora Antoniego Żubryda został aresztowany w wieku 5 lat i więziony przez pól roku, tylko dlatego, że jego ojcem był polski bohater. Takich przykładów można mnożyć. Większość moich rozmówców była nazywana synami bandytów – dodaje.

Książki zawierają wywiady m.in. ze Stanisławem Sojczyńskim synem kapitana Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, Romualdem Rajsem synem kapitana Romualda Rajsa „Burego”, Zbigniewem Kurasiem synem majora Józefa Kurasia „Ognia”, Andrzejem Pileckim synem rotmistrza Witolda Pileckiego, Markiem Franczakiem synem sierżanta Józefa Franczaka „Lalusia” ostatniego z „żołnierzy wyklętych”.

Publikacje zawierają także rozmowy z dziećmi mniej znanych postaci, o których mało jest informacji. Zachęcamy więc do sięgnięcia po te dwie publikacje i zapoznanie się z trudną historią życia dzieci polskich bohaterów.

ally

Więcej o:
wilczeta ksiazki muzeum wykleci
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE