[WIDEO] Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku świętował 60-lecie istnienia

[WIDEO] Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku świętował 60-lecie istnienia Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W piątek, 24 listopada 2023 roku, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Tadeusza Kościuszki w Kamieńsku odbyła się uroczysta akademia z okazji 60-lecia istnienia szkoły. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, kuratorium oświaty, dyrektorzy i nauczyciele innych szkół, absolwenci i przyjaciele placówki.

Świętowanie rozpoczęto od mszy św., następnie uczestnicy przeszli do budynku szkoły. W części oficjalnej głos zabrała m.in. dyrektor szkoły Ewa Ziółkowska. Akademia była okazją do podsumowania dotychczasowej działalności szkoły, podkreślenia jej znaczenia dla lokalnej społeczności i wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do jej rozwoju. Była to również okazja do wspomnień, spotkań i integracji.

- Jest to bardzo ważne święto, jest to czas kiedy możemy wspólnie powspominać, poopowiadać, spotkać się – mówi dyrektor Ewa Ziółkowska.

Po akademii zaproszono na poczęstunek. Po południu zaplanowano część nieoficjalną z bankietem.

HISTORIA SZKOŁY

Pomysł utworzenia szkoły średniej w Kamieńsku powstał w 1961 r. Już po 2 latach tj. 1 września 1963 r. szkoła zaczęła funkcjonować, ale już od 11 stycznia 1964 r. we własnym obszernym i dobrze wyposażonym budynku. Do trzech klas pierwszych przyjęto 119 uczniów. Pierwsi absolwenci mury szkoły opuścili 10 czerwca 1967 r. Było ich 95. W tym czasie ciągle wzrastała liczba uczniów, rosła też ilość kadry pedagogicznej, rozbudowano i uzupełniono bazę szkoły. 16 grudnia 1967 r. był kolejnym dniem w historii LO. W tym dniu nastąpiło nadanie imienia szkole. Na patrona szkoły wybrano bohatera narodowego Tadeusza Kościuszkę, a w budynku szkoły wmurowano pamiątkową tablicę poświęconą Kościuszce oraz ustawiono popiersie tego sławnego Polaka. W 1969 r. powstał przy Liceum budynek internatu, a w 1973 r. Dom Nauczyciela. Rok 1974 to powstanie Technikum Górniczego i Zasadniczej Szkoły Górniczej w Kamieńsku. Utworzenie szkół górniczych było związane z powstaniem i rozbudową KWB "Bełchatów". Szkoły tworzono w błyskawicznym tempie. W końcu czerwca z inicjatywą wyszli przedstawiciele tworzącej się kopalni, w lipcu i sierpniu załatwiono formalności, prowadzono nabór, aby 1 września 1974 r. otworzyć jeden oddział Technikum Górniczego i jeden oddział Zasadniczej Szkoły Górniczej. Początkowo szkoły były filią szkół górniczych z Konina.

Część nauczycieli przedmiotów zawodowych rekrutowała się z inżynierów pracujących w KWB "Bełchatów". Następnie szkoły rozbudowały swą bazę dydaktyczną, przybywała ilość klas, tradycje i stroje górnicze wrastały w życie szkolne. Rozwój Szkół Górniczych trwał do roku szkolnego1984/85. W tym roku zrezygnowano z rekrutacji do Technikum Górniczego. Jednak po rocznej przerwie nabór do TG wznowiono. Również we wrześniu 1984 r. nastąpił rozdział między szkołami górniczymi a Liceum Ogólnokształcącym. Do roku 1984 szkoły funkcjonowały wspólnie. Pod koniec lat osiemdziesiątych w związku z ogólnokrajowymi zmianami na rynku pracy spadło zapotrzebowanie na nowych pracowników w KWB "Bełchatów".

Jednocześnie absolwentom TG coraz trudniej było znaleźć pracę poza KWB. Dlatego też dyrekcja szkoły w porozumieniu z władzami oświatowymi zmieniła profile kształcenia. We wrześniu 1991 r. zamiast do Technikum Górniczego przyjmowano uczniów do Technikum Mechanicznego a zamiast w ZSG uczniowie rozpoczęli naukę w dwóch klasach Szkoły Zawodowej o specjalnościach: mechanik i elektromechanik. Od roku szkolnego 1994/1995 Liceum Ogólnokształcące i Szkoły Zawodowe decyzją władz oświatowych został połączone i utworzono Zespół Szkół Ponadpodstawowych.

Od 1 września 1996 r. w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych weszło Technikum Wieczorowe dla Dorosłych.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
kamieńsk zsp kamieńsk jubileusz szoła
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE