W Radomsku rozpoczęło się dwudniowe Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej, organizowane przez „Przegląd Komunalny” oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku.
Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej to cykl spotkań przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką komunalną. Tym razem przedstawiciele branży spotykają się w Radomsku by porozmawiać o priorytetowych obszarach inwestycyjnych dla przedsiębiorstw komunalnych w województwie łódzkim, z uwzględnieniem modernizacji infrastruktury, rozwoju technologicznego i ochrony środowiska.
- Te spotkania służą przede wszystkim wymianie doświadczeń. Przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorstw z branży komunalnej, ciepłowniczej i wodociągowej rozmawiają o tym, co jest dla nich istotne, przed jakimi wyzwaniami stoją – mówi Tomasz Szymkowiak z redakcji „Przeglądu Komunalnego”.
Uczestnicy Forum rozmawiają o priorytetowych obszarach inwestycyjnych dla przedsiębiorstw komunalnych w regionie, z uwzględnieniem modernizacji infrastruktury, rozwoju technologicznego i ochrony środowiska. W ramach Forum omawiany jest aktualny stan gospodarki komunalnej w regionie i perspektywy na przyszłość. Jest także mowa o aktualnych i przyszłych programach finansowania inwestycji w sektorze.
– Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku to nowoczesna firma, którą w ostatnich, trudnych latach wraz z załogą staramy się rozwijać w symbiozie ze środowiskiem i lokalną społecznością. Stąd nieustanne wysiłki, by nasze usługi w coraz większym stopniu zaspokajały rosnące potrzeby odbiorców. Za nami duże inwestycje: nowe ujęcie wody, rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Obecnie modernizujemy Zakład Ciepłowniczy, zastępując węgiel innymi źródłami energii, w tym paliwem alternatywnym pochodzącym z wytworzonych przez mieszkańców odpadów. Naszym celem jest obniżka cen ciepła i odbioru odpadów dla mieszkańców, czyli zapewnienie im bezpieczeństwa energetycznego – podkreśla Zbigniew Rybczyński, prezes Zarządu PGK.
W programie Forum ujęto także kwestię możliwości pozyskania dotacji unijnych na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego a także wpływ regulatora na politykę taryfową w branży wod-kan w regionie i konsekwencje dla przedsiębiorstw, jak i wyzwania branży wynikające z wdrażania dyrektyw unijnych. Dopełnieniem wystąpień zaproszonych gości będą dwie debaty eksperckie: „Wyzwania, wymogi, ramy prawne a lokalna rzeczywistość branży komunalnej” oraz „Szanse i bariery rozwojowe przedsiębiorstw komunalnych w regionie”. Organizatorzy spróbują zidentyfikować główne trendy kształtujące przyszłość przedsiębiorstw komunalnych w regionie, uwzględniając aspekty demograficzne, technologiczne, ekonomiczne, jak i regulacyjne.
Na 4 grudnia zaplanowano wizytę studyjną w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie.