slide 1 of 1

[WIDEO] Rozmowa o bezpieczeństwie. Jak chronić się przed czadem?

[WIDEO] Rozmowa o bezpieczeństwie. Jak chronić się przed czadem? Fot. Piotr Starczyk/PSP w Radomsku

W sezonie zimowym ryzyko zatrucia czadem znacznie wzrasta. O tym, jak skutecznie zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla, rozmawialiśmy z Januszem Bartnikiem, przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

Czad stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszego życia, jak i zdrowia.

- Tlenek węgla potocznie nazywany czadem, jest gazem trującym. On nie jest widoczny oraz wyczuwalny zmysły ludzkie. Powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania, czyli braku tlenu. Powoduje on zagrożenie głównie w budynkach mieszkalnych, gdzie jest proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. Przyczyną emisji tego są głównie niedrożne przewody kominowe lub uszkodzenia urządzeń grzewczych - mówi Janusz Bartnik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.

Strażacy interweniowali w związku z wydobywającym się czadem.

- W trwającym sezonie grzewczym odnotowaliśmy 10 przypadków związanych z tlenkiem węgla. Na szczęście nie było osób poszkodowanych w tych zdarzeniach - dodaje Janusz Bartnik

Brakuje jednak cały czas świadomości dotyczącego zagrożenia, jakim jest czad.

- Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia są związane z tlenkiem węgla. Dlatego cały czas Straż Pożarna propaguje stosowaniu czujników tlenku węgla, jak również czujników dymu. Dzięki zamontowaniu tych urządzeń, one we wczesnej fazie rozwoju pożaru bądź emisji tlenku węgla, poinformować mieszkańców o zagrożeniu i spowodować właściwe zachowanie osób, które mogą być zagrożone - zaznacza Janusz Bartnik.

Subskrybuj nasz kanał na YT, aby nie przegapić nowych odcinków!

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański psp w radomsku czad zagrożenie czujka tlenku węgla
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE