Grupa radnych Rady Miejskiej w Radomsku (Wioletta Pal, Łukasz Więcek i Rafał Dębski) nie zgadza się z decyzją prokuratury odnośnie umorzenia postępowania dotyczącego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku.
Chodzi o zakup miału przez miejską spółkę komunalną. W zapytaniach ofertowych zawarto stwierdzenie, że umowa na zakup węgla będzie obowiązywać na czas określony. Tymczasem PGK z wyłonionym w przetargu dostawcą podpisało umowę na czas nieokreślony, co mogło mieć wpływ na cenę. O sprawie szeroko pisała Gazeta Radomszczańska.
W tej sprawie piotrkowska prokuratura prowadziła postępowanie, które w grudniu ubiegłego roku zakończyło się umorzeniem. Z tą decyzją śledczych nie zgadzają się radni.
- Mieliśmy powołane dwa zespoły do spraw zbadania sytuacji w spółce PGK. Chodziło o sprawy związane z zakupem miału i specyfikacją przetargu. Te zespoły nie mają jednak takich kompetencji jak prokurator. Było wiele spraw do wyjaśnienia. Czekaliśmy, jak ta sprawa potoczy się w prokuraturze. Jesteśmy zszokowani uzasadnieniem, które przedstawił prokurator, umarzając to postępowanie. W związku z tym kierujemy do Prokuratury Regionalnej w Łodzi skargę na prokuratora z Piotrkowa Trybunalskiego – mówi radny Łukasz Więcek.
Według radnych postępowanie, które było prowadzone przez prokuraturę nie wyjaśnia sytuacji, do której doszło w PGK.
- Prokurator nie sięgnął po żadne z narzędzi, które mógł zastosować przy weryfikacji danych, jak na przykład w przypadku zakupu miału. Radna Wioletta Pal publicznie deklarowała, że jest w posiadaniu opinii prawnej z PGK, która mówi o tym, że taka umowa nie powinna być zawarta – podkreśla Łukasz Więcek.
Skarga – oprócz Prokuratury Regionalnej w Łodzi, skierowana została również do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobro oraz posłów: Anny Milczanowskiej i Cezarego Tomczyka, a także senatora Krzysztofa Brejzy.