Orszak Trzech Króli w Radomsku: radość i kolędy

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W sobotę, 6 stycznia 2024 roku, po raz dwunasty ulicami Radomska przeszedł Orszak Trzech Króli, upamiętniający uroczystość Objawienia Pańskiego. Mieszkańcy miasta i okolic wzięli udział w tej barwnej i radosnej imprezie, która rozpoczęła się mszą świętą w kolegiacie św. Lamberta, a zakończyła pokłonem Trzech Króli w kościele NMP Królowej Polski.

Już po raz dwunasty ulicami Radomska przeszedł Orszak Trzech Króli. Orszak wyruszył w sobotę, 6 stycznia 2024 r. o godz. 12.30 z kolegiaty św. Lamberta. Przeszedł ulicami: Krakowską oraz Piastowską do kościoła pod wezwaniem NMP Królowej Polski. Najpierw odbyło się spotkanie uczestników Orszaku w kolegiacie p.w. św. Lamberta. Po nabożeństwie wręczno nagrody przedszkolakom za konkurs plastyczny oraz uczniom szkół podstawowych za konkurs literacki. Następnie Orszak Trzech Króli ruszył w drogę do stajenki.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Orszak Trzech Króli w Radomsku: radość i kolędy 2024 Radomsko Orszak Trzech Króli w Radomsku: radość i kolędy 2024
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE