Wicekonsul Ambasady USA w Przedborzu

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu od kilku lat współpracuje z ambasadą USA. 18 kwietnia na zaproszenie nauczycieli języka angielskiego, pani mgr Ewy Smolarek i pana mgr Roberta... ››

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu od kilku lat współpracuje z ambasadą USA. 18 kwietnia na zaproszenie nauczycieli języka angielskiego, pani mgr Ewy Smolarek i pana mgr Roberta Pisarczyka do szkoły przyjechał wicekonsul ambasady USA w Polsce, Thomas Zia. Była to już trzecia wizyta przedstawiciela ambasady amerykańskiej z uczniami Przedborskiego Liceum.


Konsul spotkał się z uczniami i nauczycielami w Miejskim Domu Kultury. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Powiatu Radomszczańskiego: Urszula Rorat, członek zarządu powiatu zajmująca się oświatą oraz Zofia Bartnik, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki oraz uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Przedborzu.


Po powitaniu wszystkich przez Panią Dyrektor, uczennice liceum w odczytały historię naszego miasta, omówiły ciekawe miejsca warte odwiedzenia, przedstawiły znane osoby urodzone w Przedborzu, a całość uzupełniła prezentacja multimedialna. Oczywiście wszystko w języku angielskim. Potem konsul wygłosił swoją prelekcję na temat „AMERICA: How Immigration and Sports Shaped American History and Culture” („Ameryka: Jak imigracja i sporty ukształtowały amerykańską historię i kulturę”), na prośbę nauczycieli także w języku angielskim, mimo, że Thomas Zia urodził się w Polsce, mieszkał tu przez kilka lat i zna dobrze nasz język.

 

Mówił o historii USA, o imigrantach, także Polakach, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych, takich jak np. Tadeusz Kościuszko czy Zbigniew Brzeziński. Część swojego wystąpienia konsul poświęcił tematyce sportowej, sportowcom i najpopularniejszym amerykańskim dyscyplinom sportowym. Na przykładzie największych miast amerykańskich opowiadał o zróżnicowanej kulturze, wynikającej z napływu imigrantów z różnych rejonów świata, mówił o przyrodzie. Omawiał także programy, dające młodym ludziom możliwości nauki w szkołach wyższych, zachęcał również do odwiedzenia USA zarówno w celach edukacyjnych, jak i turystycznych. Po wystąpieniu konsula młodzież miała możliwość zadawania pytań, z czego wiele osób chętnie skorzystało i brało udział w dyskusji.


Na zakończenie ogłoszono wyniki VI edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego, który odbył się 12 kwietnia i zorganizowany był przez nauczycieli przedborskiej szkoły średniej: Jolantę Gawrońską, Ewę Smolarek i Roberta Pisarczyka. Zwycięzcy otrzymali nagrody i wyróżnienia, nauczyciele - opiekuni konkursu -  podziękowania, a wręczali je Pani Dyrektor Renata Kozieł, Urszula Rorat oraz Thomas Zia. Przypomnijmy, że w konkursie udział brali uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu radomszczańskiego.


Wynki:

Konkurs z języka angielskiego:

I miejsce: Maciej Kozłowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku

II miejsce: Krzysztof Karliński II Liceum Ogólnokształcące w Radomsku

Manuela Włodarczyk I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku

III miejsce: Wiktoria Kraś ZSP W PrzedborzuKonkurs z języka niemieckiego:

I miejsce: Karolina Klamka II Liceum Ogólnokształcące w radomsku

II miejsce: Joanna Podsadna II Liceum Ogólnokształcące w Radomsku

III miejsce: Paulina Zdybowicz ZSP w PrzedborzuWszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Więcej o:
przedborz konkurs konsul
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE