Walka ze smogiem w Radomsku. Jakim zainteresowaniem cieszy się wśród mieszkańców program wymiany źródeł ciepła?

Walka ze smogiem w Radomsku. Jakim zainteresowaniem cieszy się wśród mieszkańców program wymiany źródeł ciepła? Fot. pixabay.com

W 2020 r. w Radomsku został uruchomiony program, w ramach którego mieszkańcy mogą się starać o dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. Jakim zainteresowaniem się cieszy?

Co najmniej 139 starych pieców tylko w 2020 roku mieszkańcy Radomska zamienili na ekologiczne źródła ogrzewania. 86 pieców wymienionych zostało z pomocą miejskiej dotacji, a 53 dzięki programowi „Czyste Powietrze”.

Na realizację programu dotacji w roku 2020 miasto Radomsko przeznaczyło 500 tys. zł. Złożono 107 deklaracji, z czego 21 osób zrezygnowało z programu (powody: brak możliwości przyłączenia się do planowanego źródła ciepła (gaz, ciepłociąg). Ostatecznie odebrano i rozliczono 86 inwestycji na kwotę 483 244,70 zł (dane na dzień 29.12.2020 r.)

Dzięki miejskiej dotacji udało się wymienić następujące źródła ogrzewania:

- węgiel na ekogroszek – piec 5 klasy - 19 szt.
- węgiel na sieć ciepłowniczą - 1 szt.
- węgiel na pompę ciepła - 3 szt.
- węgiel na kocioł na biomasę - 3 szt.
- węgiel na gaz ziemny - 55 szt.
- węgiel na gaz ciekły - 4 szt.
- węgiel na olej opałowy - 1 szt.

Do rządowego programu „Czyste powietrze” radomszczanie złożyli 172 wnioski o wymianę starego pieca. Z tego rozliczono 53 umowy (stan na 2.12.2020 r.). Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski i podpisali umowę mogą zrealizować inwestycję w ciągu 30 miesięcy.

Miasto kontroluje paleniska

Kontroli palenisk dokonują pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku z pomocą dzielnicowych. W 2020 roku do Wydziału wpłynęło około 70 zgłoszeń od mieszkańców dotyczących podejrzenia wykorzystywania do celów grzewczych, jako paliwa materiałów zakazanych. W wyniku przeprowadzenia kontroli ujawniono 9 przypadków niestosowania się do zakazu wykorzystywania niektórych paliw do celów grzewczych, a właściciele nieruchomości zostali ukarani mandatami karnymi. Dodatkowo pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Porządku dokonują bieżących kontroli w poszczególnych dzielnicach miasta.

Więcej o:
radomsko walka ze smogiem program wymiana źródeł ciepła czyste powietrze dofinansowanie
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE