W Woli Malowanej pijany kierowca stracił samochód

W Woli Malowanej pijany kierowca stracił samochód Fot. www.policja.pl

Osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających jest poważnym zagrożeniem na drodze. Policjanci z radomszczańskiej drogówki wyeliminowali z ruchu nietrzeźwego kierującego. Amator jazdy na „podwójnym gazie” miał ponad półtora promila alkoholu w organizmie. O jego dalszym losie zadecyduje sąd.

6 października 2024 r. w miejscowości Wola Malowana policjanci z radomszczańskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego renault. Podczas rozmowy mundurowi wyczuli od niego woń alkoholu. W związku z powyższym wykonali badanie stanu trzeźwości.

- Okazało się, że 55-letni mieszkaniec Radomska miał w organizmie ponad półtora promila alkoholu. Mężczyźnie funkcjonariusze zatrzymali elektronicznie prawo jazdy. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz utrata uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznym. Ponadto, zgodnie z nowelizacją przepisów zabezpieczono jego pojazd, gdzie w dalszym toku postępowania sąd zasądzi jego przepadek lub jego równowartość – mówi Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Zgodnie z artykułem 44b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy drogowej, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo zaistnienia takiej katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów   w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia albo spożyje alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów - lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
  • był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za wyżej wymienione przestępstwa związane z katastrofą lub wypadkiem drogowym,
  • zostanie zatrzymany w okresie obowiązywania go zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

- Policyjne statystyki pokazują, jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich użytkowników dróg są nietrzeźwi kierujący. Pamiętajmy, że osobie pod wpływem alkoholu czy też środków odurzających w znacznym stopniu pogarsza się ostrość widzenia i ocena odległości, następuje także opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji i błędna ocena własnych możliwości – podkreśla Dariusz Kaczmarek.

Więcej o:
policja radomsko pijany kierowca utrata samochodu zatrzymanie wola malowana
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE