Mija dokładnie tydzień od stwierdzenia w wodociągu w Radomsku bakterii grupy coli, a woda wciąż nie nadaje się do spożycia bez przegotowania. W piątek, 24 września 2021 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomsku poinformował, że w próbkach wody pobranych do badania w dniu 22 września 2021 r. z wodociągu Radomsko zaopatrującego miasto Radomsko (oprócz ul. Odległej, części ul. Sucharskiego i ul. Sikorskiego zaopatrywanych w wodę z innych wodociągów) nadal stwierdza się bakterie grupy coli.
Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu.
Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.
Jak informuje radomszczański sanepid, trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).
Uwaga: Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.
Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.
Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.
Przypomnijmy. Woda w Radomsku nie nadaje się do spożycia bez przegotowania od 17 września 2021 r.
Jak sprawę komentuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku?
- W nawiązaniu do zamieszczonego komunikatu PPIS w Radomsku z dnia 24 września 2021 r. informujemy, że prowadzone są nadal intensywne działania naprawcze mające na celu doprowadzenie wody do parametrów wymaganych, zgodnie z obowiązującymi przepisami (chlorowanie wody w sieci wodociągowej miasta Radomska o stężeniu 0,3 mg/l chloru wolnego w wodzie, płukanie sieci). Informujemy również, że na podstawie wykonanych badań przez PPIS w Radomsku (próbki pobrano w dniu 22.09.2021 r., wyniki otrzymano w dniu 24.09.2021 r.) stwierdzono obecność w wodzie bakterii z grupy coli w ilości poniżej 10 jtk/100ml. Mając powyższe na uwadze, Państwowy Inspektor Sanitarny w Radomsku zalecił dalsze kontynowanie działań naprawczych. Z uwagi na powyższe woda nadaje się do bezpośredniego spożycia po jej przegotowaniu przez minimum 2 minuty. Dokładamy wszelkich starań by uciążliwości związane z zaistniałą sytuacją trwały jak najkrócej - czytamy w komunikacie PGK, przesłanym do redakcji portalu Radomsko24.pl.