W weekend śpimy krócej

W weekend śpimy krócej Fot. sxc.hu

W weekend przestawiamy zegarki. W najbliższy weekend (28/29 marca) przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2.00 na godz. 3.00 i będziemy spać godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 25 października.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Parlament Europejski odpowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach UE  zmianę czasu i przestawianie zegarków dwa razy w roku.

Trochę historii

Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 r. Państwa członkowskie sprzeciwiają się pośpiechowi w tej sprawie. Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

Zmiana czasu a zdrowie

Zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy. Jeśli więc podział ten nie ma już uzasadnienia ekonomicznego, to jego zniesienie wyeliminuje z naszego życia jeden z nieprawidłowych, stresogennych czynników.

Więcej o:
zmiana czasu czas letni
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE