W Radomsku zostanie zamontowana tablica upamiętniająca por. Bronisława Skurę-Skoczyńskiego „Robotnika”

W Radomsku zostanie zamontowana tablica upamiętniająca por. Bronisława Skurę-Skoczyńskiego „Robotnika” Fot. Google Street View

W rejonie ul. Skoczyńskiego w Radomsku zostanie zamontowana tablica upamiętniająca patrona ulicy por. Bronisława Skurę-Skoczyńskiego „Robotnika”. Wniosek o montaż tablicy wystosowała do władz miasta Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Miejskiej.

Decyzja radnych to odpowiedź na wniosek mieszkańca powiatu radomszczańskiego Grzegorza Drzewowskiego, który prosił o rozszerzenie nazwy ulicy z dotychczasowej Skoczyńskiego na ul. por. Bronisława Skury-Skoczyńskiego „Robotnika”.

Grzegorz Drzewowski w uzasadnieniu wniosku podkreślał, że postać Skoczyńskiego dla wielu radomszczan jest mało znana a często też mylona z generałem Sojczyńskim „Warszycem”.

- Podobne brzmienie obydwu nazwisk może być mylące dla wielu osób. Uważam, że bardzo istotnym dla prawdy historycznej jest uzupełnienie nazwy tej ulicy, bowiem wymaga tego pamięć o tym wspaniałym człowieku – czytamy w uzasadnieniu.

Jak informuje w swoim piśmie Grzegorz Drzewowski, Bronisław Skura-Skoczyński „Robotnik” – żołnierz Armii Krajowej, 27 maja 1943 roku wykonał wyrok na szefie gestapo w Radomsku i jego zastępcy.

- Była to tak poważna i znacząca akcja, że mówiło o niej nawet londyńskie radio BBC – pisze we wniosku Grzegorz Drzewowski.

Dla mieszkańców ulicy Skoczyńskiego, rozszerzenie nazwy ulicy wiązałoby się z koniecznością wymiany dokumentów. Dlatego radni podjęli decyzję, że zamiast rozszerzenia nazwy ulicy, zamontowana zostanie tablica z informacjami na temat życia i działalności patrona ulicy.

Więcej o:
radomsko bronisław skura-skoczyński tablica
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE