W Radomsku upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Fot. Wojciech Bojdo

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Radomsku miejskie uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ulicy Armii Krajowej.

Jak co roku w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich i pozarządowych, władze miasta i powiatu, harcerze, żołnierze oraz delegacje radomszczańskich szkół.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski. Następnie głos zabrał prezydent Radomska - Jarosław Ferenc, który mówił o poświęceniu i zasługach żołnierzy KWP. Nawiązał też do wojny w Ukrainie.

- „Żołnierze wyklęci” pokazali jak ważne jest dążenie do prawdziwej wolności, nawet z poświęceniem własnego życia, jak ważne jest pielęgnowanie tej wolności i niepodległości. A że te wartości są aktualne pokazują wydarzenia sprzed roku, tuż za naszą granicą. Jesteśmy pod wrażeniem dzielności i prawdziwego bohaterstwa obywateli Ukrainy, którzy odpierają rosyjską agresję w nierównej walce. To walka również o nasze bezpieczeństwo – mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem KWP.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 r, w rocznicę mordu dokonanego, poprzez strzał w tył głowy, na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przypomina nam o ofierze złożonej za Ojczyznę przez żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. W heroicznej walce zginęło tysiące żołnierzy; zostali zamordowani na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarli więzieniach.

Czytaj też: Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomsku. Wykład w muzeum

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko obchody dzień pamięci żołnierzy wyklętych kwp warszyc
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE