W Radomsku upamiętniono 78. rocznicę utworzenia KWP. Była też krytyka filmu „Zielona Granica”

Fot. Wojciech Bojdo

78 lat temu z inicjatywy kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” utworzone zostało Konspiracyjne Wojsko Polskie. Dla uczczenia tej rocznicy w kościele pw. NMP Królowej Polski w Radomsku odprawiona została msza święta w intencji dowódcy KWP i jego żołnierzy.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. poseł Anna Milczanowska, władze Radomska i powiatu radomszczańskiego, prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP - Robert Szala, delegacje służb mundurowych, organizacji kombatanckich, IPN, NSZZ „Solidarność”, poczty sztandarowe radomszczańskich szkół, ZHP oraz żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecny był również syn Stanisława Sojczyńskiego.

Dalsza część rocznicowych uroczystości odbywała się pod pomnikiem KWP przy ul. Armii Krajowej, gdzie oddano hołd „Warszycowi” i jego żołnierzom, przypominając ich bohaterstwo. W swoim przemówieniu poseł Anna Milczanowska mówiła nie tylko o zasługach KWP i jego przywódcy. Nawiązała również do najnowszego filmu Agnieszki Holland – „Zielona Granica”.

KWP było jedną z największych organizacji antykomunistycznego podziemia na terenie centralnej Polski. W szczytowym okresie liczyło ok. 3 tysięcy żołnierzy. Do najsłynniejszych akcji KWP zalicza się szturm na więzienie UB w Radomsku i uwolnienie stamtąd 57 aresztowanych. W 1946 r. Stanisław Sojczyński na skutek zdrady został schwytany przez komunistów. Wraz z podkomendnymi sądzony był w procesie dowództwa KWP. Wydano na niego wyrok śmierci, wraz z pięcioma innymi żołnierzami KWP został stracony 19 lutego 1947 w Łodzi. Dotąd nie odnaleziono jego grobu.

W 2009 r. „Warszyc” został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko rocznica kwp stanisław sojczyński warszyc obchody zielona granica rocznica powstania kwp
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE