Obradowała Komisja Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej. W trakcie posiedzenia skarbnik Mariola Wypych przedstawiła zmiany w uchwale budżetowej na rok 2024. Radni dyskutowali też na temat zmiany w nazewnictwie ulicy, finansowania sportu oraz nadaniu imienia przedszkolu.
W zakresie działania komisji, w placówkach oświatowych zwiększenie dotyczy szkół podstawowych o 14 930 zł. Są to rozliczenia z lat ubiegłych oraz zabezpieczono środki w tej samej wysokości na energię. W przedszkolach zwiększono środki na wyżywienie o ponad 60 tys. złotych, a w zakresie stołówek szkolnych dokonano zmniejszenia planowanych dochodów z tytułu wyżywienia w wysokości 75 tys. złotych. To zmniejszenie środków na wyżywienie dla szkół podstawowych spowodowane jest mniejszym zapotrzebowaniem dzieci na posiłek.
Dodatkowo zwiększono dotację dla biblioteki o 150 tys. zł w związku z koniecznymi potrzebami dotyczącymi zabezpieczenia wynagrodzeń.
Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały zmieniającej uchwałę ws. Rocznego Programu Współpracy Miasta Radomska z NGO na rok 2024 oraz ws. przyjęcia Rocznego Programu Współpracy z NGO na rok 2025. Z projektami uchwał radni zapoznali się przed obradami komisji.
W związku z sugestiami klubów działającymi w zakresie sportu, przedłożono projekt uchwały zmieniającej uchwałę ws. określenia warunków i trybu finansowania rozwoju sportu na terenie miasta. Zmiany dotyczą dokonywania przesunięć między poszczególnymi pozycjami kosztorysów zadania, które realizuje klub sportowy. Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i został jednogłośnie pozytywnie zaopiniowany.
Ponadto naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Nadzoru Właścicielskiego Michał Chodkowski przedstawił projekt uchwały ws. zmiany nazwy fragmentu ul. Spacerowej na ul. Wypoczynkową. Zmianę uargumentowano przerwaniem ciągłości ul. Spacerowej w związku z likwidacją przejazdu kolejowego w okolicach oczyszczalni ścieków. Dojazd do posesji znajdujących się przy ul. Spacerowej za torami odbywa się już jakiś czas od strony ul. Wypoczynkowej. W wyniku zmiany nazwy, zmieni się też numeracja porządkowa nieruchomości znajdujących się przy tej ulicy. Konieczność zmiany nazwy i numeru posesji w dokumentach dotyczyć będzie 4-5 posesji i 2 firm mających siedzibę przy tej ulicy.
Do Rady Miasta i Urzędu wpłynął również wniosek o nadanie Publicznemu Przedszkolu nr 10 imienia „Niezapominajka”. Społeczność przedszkola chce, aby dzięki nazwie placówka stała się bardziej widoczna na terenie miasta i zyskała nazwę bliższą dzieciom.
Ponadto dyskutowano również o inicjatywie Rachel Kesselman (The Kesselman Museum in Radomsko), która przyczynić się ma do upamiętnienia w formie tablic, historii społeczności żydowskiej w Radomsku.
(info: UM w Radomsku)