W Radomsku będą pokazy cyrkowe z udziałem zwierząt

W Radomsku będą pokazy cyrkowe z udziałem zwierząt

W Radomsku nie będzie zakazu organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Taką decyzję podjęli podczas sesji radni Rady Miasta w Radomsku. Odrzucili tym samym projekt inicjatywy uchwałodawczej, pod którym podpisało się 1500 radomszczan.

Inicjatorzy wprowadzenia zakazu organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt podkreślają, że przebywające w cyrkach zwierzęta są bardzo źle traktowane i cierpią. Chcieli, by pokazy z udziałem zwierząt nie mogły być w Radomsku organizowane na terenach, których właścicielem jest miasto.

Radni pomysłu tego jednak nie poparli. Jak zauważyli, taka uchwała jest bezzasadna, ponieważ nawet, jeśli cyrki nie będą mogły organizować pokazów z udziałem zwierząt na miejskich działkach, to będą mogły to czynić na terenach prywatnych.

- Kilka miast w Polsce podjęło tego typu uchwały, ale zostały one skierowane do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i zapadały wyroki unieważniające te uchwały. Dlaczego my również mamy tworzyć taki bubel prawny – mówił radny Andrzej Otoliński.

- Moim zdaniem cyrk powinien być sztuką z udziałem artystów, a nie zwierząt. Miałem okazję odwiedzić szkołę cyrkową i widziałem tresurę zwierząt. Była tam stosowana przemoc. W cyrku faktycznie sztuczki zwierząt wyglądają zabawnie, ale nie widzimy tego, jakie cierpienie przeżywają te zwierzęta podczas tresury – stwierdził z kolei radny Paweł Pichit.

Zdaniem większości radnych, zakaz organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt należy wprowadzić. Nie powinny tego jednak robić samorządy, tylko Parlament.

- Nie wyręczajmy we wszystkim rządu – stwierdzili radni.

Jak podkreśla prezydent Radomska, działka na której organizowane są pokazy cyrkowe należy do Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

- Mam wątpliwości, czy mogę ingerować w spółkę prawa handlowego i zakazać jej wynajmowania terenu cyrkom – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Za wprowadzeniem zakazu organizacji pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt zagłosowało 8 radnych, przeciw było 10, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Czytaj też: Cyrki w Radomsku bez udziału zwierząt. Nie będzie konsultacji. Inicjatywa do kosza?

Więcej o:
radomsko rada miasta w radomsku sesja rada miasta radomsko pokazy cyrkowe zakaz radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE