Radomsko, Łódzkie 17.0o Czwartek, 22 Sierpnia 2019

W powiecie radomszczańskim bezrobocie wciąż spada

Powiat
Beata Januszewska

Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku przedstawił 16 kwietnia na komisji rewizyjnej w Starostwie Powiatowym, sprawozdanie z sytuacji na rynku pracy. Wynika z niego, że bezrobocie wciąż spada. Średnia krajowa wynosi 6,1%, a w powiecie radomszczańskim jest niewiele wyższa i wynosi 6,3%. Lawinowo również rośnie liczba wniosków o zatrudnienie obcokrajowców.

Na komisji rewizyjnej dyrektor PUP Łukasz Więcek przedstawił obecną sytuację na radomszczańskim rynku pracy, gdzie bezrobocie wciąż spada. Teraz stopa bezrobocia wynosi 6,3%.

- Cały czas porównując dane z nowego roku warto zerkać na dane z zeszłego roku. Bezrobocie mamy niższe niż było w roku poprzednim. W tej chwili wynosi ono 6,3 punktu procentowego. Statystycznie jest lepiej na rynku pracy, ponieważ jest mnie osób bezrobotnych, więcej ofert pracy. Zakładam, że dalej ta sytuacja będzie się poprawiała
- mówił dyrektor Łukasz Więcek.

Lawinowo za to wzrasta liczba świadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. W całym 2018 roku do urzędu wpłynęło około 3 tys. wniosków o zatrudnienie osób zza granicy. Z przedstawionego przez PUP w Radomsku sprawozdania wynika, że ta liczba w pierwszym kwartale 2019 roku wynosi już ponad 1,5 świadczeń. Dyrektor Łukasz Więcek przewiduje co najmniej dwukrotny wzrost zainteresowania pracą obcokrajowców w 2019 roku. Z analizy radomszczańskiego rynku pracy wynika, iż najczęściej pracodawcy jako powód zatrudnienia obcokrajowców wskazują brak polskich pracowników gotowych podjąć pracę. Obcokrajowcy zatrudnieni w lokalnych firmach najczęściej są obywatelami Ukrainy i Gruzji.

Jeśli chodzi o największą ilość ofert pracy to najłatwiej jest znaleźć pracę osobom w zawodach technicznych. Wynika to z tego, że radomszczański rynek pracy bardzo dobrze się w tego typu zawodach wyspecjalizował i nie jest trudno o pracę w zawodach przemysłowych, logistycznych i produkcyjnych. Pracę można znaleźć m.in. w zakładach Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz wśród lokalnych przedsiębiorców, jak chociażby w firmach stolarskich, których na terenie powiatu jest całkiem sporo.

Są również oferty pracy w handlu oraz pracy biurowej. Jednak PUP odnotował też niepokojący wzrost rejestrujących się osób bezrobotnych po ukończonych studiach wyższych w kierunkach humanistycznych. Tutaj ofert pracy po prostu brak. Urząd takim osobom proponuje zwykle możliwość przekwalifikowania się bądź też w ostateczności pomoc w formie bonu na zasiedlenie, jeśli praca jest poza rejonem naszego powiatu.

Z ogólnych danych PUP wynika, iż obecnie pracę w każdym zawodzie jest teraz łatwiej znaleźć niż jeszcze kilka lat wcześniej. Ofert jest całkiem sporo i są one różnorodne. Jednak warto jest być ekspertem w jakiejkolwiek branży by było to jeszcze łatwiejsze.

Pomimo tego rynek pracy boryka się z licznymi problemami. Jednym z nich są deficyty kadrowe. Jak wskazuje badanie Barometr zawodów, który stanowi prognozę zapotrzebowania na pracowników w określonych zawodach w 2019 roku, w powiecie radomszczańskim będzie deficyt w następujących zawodach: kucharze, fryzjerzy, magazynierzy, pielęgniarki i położne, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, kosmetyczki, piekarze, spawacze, tapicerzy.

komentarze