W Mechaniku trwa „Tydzień z profilaktyką”

W Mechaniku trwa „Tydzień z profilaktyką”

Od początku tego tygodnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku organizowane są różnego rodzaju spotkania ze specjalistami, w ramach „Tygodnia z Profilaktyką”. Była nauka udzielania pierwszej pomocy, oddawanie krwi, film i spektakl mówiące o zgubnych skutkach zażywania dopalaczy i picia alkoholu. Na finał, czyli już 5 kwietnia uczniowie wezmą udział w happeningu i przejdą ulicami miasta z transparentami.

„Tydzień z profilaktyką” to wydarzenie cykliczne, organizowane w szkole już kolejny rok. W jego ramach od poniedziałku (1 kwietnia) organizowane były różne spotkania. I tak na początek Magdalena Matusiak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi przeprowadziła dla młodzieży prelekcję na temat zasad i warunków, jakie należy spełnić żeby zostać honorowym krwiodawcą. Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, którzy prezentowali młodzieży, jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy osobie po zatruciu substancjami psychoaktywnymi.

- Celem Tygodnia z profilaktyką jest unikanie i ochrona młodzieży przed zachowaniami ryzykownymi. Do nich zaliczana jest agresja, przemoc, cyberprzemoc i wszelkiego rodzaju zachowania przemocowe, również alkoholizm i palenie papierosów. Chcemy młodzież przez spotkania ze specjalistami uchronić ich przed tymi zachowaniami ryzykownymi. Tydzień z profilaktyką organizujemy już kilka lat z rzędu. I mamy nadzieję, że przyniesie ono wymierne efekty dla młodzieży
- mówiła organizatorka wydarzenia, pedagog Renata Koniarska.

4 kwietnia młodzież spotkała się z terapeutą uzależnień Andrzejem Proszowskim z Poradni Leczenia Uzależnień przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku, który opowiadał im o zgubnym wpływie alkoholu. Z kolei Anna Szablewska z Sanepidu przygotowała dla uczniów prelekcję nt. szkodliwego wpływu substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. Mówiła o szkodliwym wpływie nikotyny. Dzięki urządzeniu smokolajzer młodzież mogła zbadać swoje płuca pod względem ich zanieczyszczenia. A dzięki alkogoglom i narkogoglom uczniowie mogli poznać odczucia osób będących pod wpływem alkoholu i narkotyków.

- Tydzień z profilaktyką to jest takie wydarzenie cykliczne, które u nas w szkole funkcjonuje już od kilku lat. Jest duże zainteresowanie młodzieży, która chętnie uczestniczy w tego typu wydarzeniach. Wszystkie działania odbywają się w ciągu jednego tygodnia, na każdy dzień przewidziane jest inne spotkanie ze specjalistami. Współpracujemy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Radomsku, ze Strażą Pożarną, z Komendą Powiatową Policji, z Sanepidem. We wtorek np. odbył się spektakl profilaktyczny „Przyszłość” w wykonaniu Piotra Ślęzaka. Bowiem szkoła współpracuje również z Impresariatem Artystycznym Alpmim. Spektakl był dla uczniów bardzo interesujący, gdyż na oczach uczniów aktor opowiadający historię perypetii swojego życia, o tym jak miał trudno w młodości i jak później chciał się wyrwać z marazmu, malował się i stał się mimem. Ze spektaklu uczniowie wynieśli przekaz o tym, jak ważne jest to aby mieć cele w życiu i jak do nich dążyć, aby je zrealizować
- mówiła organizatorka wydarzenia, pedagog Agnieszka Kułak.

Poza tym w Kinie za rogiem młodzież obejrzała film poruszający profilaktykę uzależnień pt. ,,Cezar musi umrzeć". We wtorek pełnoletni uczniowie oddawali krew dla dwuletniego Oskara, który zmaga się z chorobą nowotworową.

Całe przedsięwzięcie zakończy uliczny happening uczniów, którzy 5 kwietnia przejdą ulicami miasta. Organizatorami „Tygodnia z profilaktyka” są pedagodzy szkolni, Agnieszka Kułak i Renata Koniarska.

Więcej o:
radomsko mechanik tydzień z profilaktyką 2019
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE