W łódzkiej hali Expo powstanie szpital tymczasowy

W łódzkiej hali Expo powstanie szpital tymczasowy Fot. T. Bocheński/Twitter

- W hali Expo przy ul. Politechniki w Łodzi powstanie pierwszy w regionie szpital tymczasowy na 250-275 łóżek - poinformował we wtorek wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Planuje się, że pierwszych pacjentów będzie można w nim przyjąć w połowie listopada.

- W najbliższych dniach hala Expo przy al. Politechniki w Łodzi będzie przystosowywana do pełnienia roli szpitala tymczasowego. Za koordynację medycznej organizacji placówki będzie odpowiadał szpital im. Biegańskiego, który już teraz pełni rolę koordynującego w woj. łódzkim walkę z epidemią COVID-19. Spośród różnych lokalizacji, którym się przyglądaliśmy, zdaniem lekarzy zakaźników jak i epidemiologów, to miejsce jest najlepsze pod względem dostępu do mediów, przestrzeni i rozmiarów – podkreślił wojewoda na konferencji prasowej we wtorek 27 października.

Szpital będzie miał od 250 do 275 łóżek. Koszt adaptacji przestrzeni hali wystawienniczo-konferencyjnej ma wynieść ok. 7 mln zł brutto – nie wliczono do tej kwoty kosztów sprzętu, który – według Bocheńskiego – kupowany jest zbiorczo przez rząd i będzie rozdysponowany na poszczególne województwa.

Jak zaznaczył wojewoda, w pierwszym etapie funkcjonowania szpital będzie przyjmował tzw. pacjentów lekkich i średnich, nie wymagających opieki respiratorowej.

- Musimy jednak w sposób odpowiedzialny przygotowywać się na scenariusz najczarniejszy. Wszystkie łóżka w tym szpitalu będą wydzielone, z możliwością podłączenia docelowo respiratorów. Gdyby w szpitalach woj. łódzkiego, obecnie funkcjonujących jako covidowe, zabrakło respiratorów, to wówczas do szpitala tymczasowego przywiezione zostaną respiratory z Agencji Rezerw Materiałowych - wyjaśnił.

Planuje się, że od podpisania umowy z wykonawcą, która wciąż jest negocjowana, do oddania nowej placówki do użytku powinno minąć około trzech tygodni. Zdaniem wojewody pierwszych pacjentów będzie można w nim przyjąć w połowie listopada.

Kadrę tymczasowego szpitala mają stanowić osoby, które same zgłoszą się do pracy oraz powołane przez wojewodę.

- Analizujemy zasoby kadrowe – lekarzy i pielęgniarki – z całego regionu, dlatego że skierowania do pracy muszą odbywać się zgodnie z obowiązującym prawem. Poza tym część lekarzy zabezpiecza ważne odcinki i nie możemy kierować ich do takiej pracy - dodał Bocheński.

Akcję organizowania wolontariatu wśród studentów, którzy mieliby wesprzeć personel medyczny w szpitalach, rozpoczął Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

- Wspólnie z rektorem uczelni prof. Radosławem Kordkiem podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Na jego mocy wystąpiłem do rektora o rekrutację chętnych studentów medycyny, którzy chcieliby się zgłosić do pracy w służbie zdrowia. W obecnej sytuacji, gdy mamy zwolnienia, kwarantanny itp., w szpitalach potrzebny jest bardzo różny personel. Kierowałem już do pracy na podstawie poleceń wojewody, oczywiście za zgodą tych osób, pracowników do przenoszenia butli z tlenem w szpitalu im. Biegańskiego -  przekazał Bocheński.

Liczbę potrzebnego białego personelu wojewoda uzależnił od rozwoju sytuacji epidemicznej. Wyjaśnił, że choć cała hala Expo zostanie przekształcona w szpital, to zostanie ona podzielona na trzy części, które będą oddawane do użytku stopniowo.

- Zapełnienie kadrą całego szpitala już na otwarciu – a myślę, że byłoby tu potrzebne co najmniej 50 lekarzy i 100 pielęgniarek – byłoby nieodpowiedzialne, bo musiałbym ich „wyjąć” z innych placówek. Zrobię to tylko wówczas, gdy naprawdę będzie to konieczne - podkreślił Bocheński.

Wojewoda, poszukując kadr będących w dyspozycji, sięgnął m.in. do zasobów Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

- Biorąc pod uwagę obłożenie karetek typu S, którymi jeździli lekarze, obserwujemy, że część z medyków pozostaje niewykorzystana. Dlatego podjąłem decyzję o kierowaniu ich, w miarę możliwości, do pracy przy COVID-19 - objaśnił.

Wojewoda podziękował prezydent Hannie Zdanowskiej za udostępnienie hali Expo. Wyjaśnił, że po cofnięciu decyzji ministra zdrowia o powoływaniu szpitali tymczasowych służby wojewody wyznaczą termin przywrócenia hali jej dotychczasowej funkcji.

- To obiekt samorządowy. Będziemy wykorzystywać go w ramach użyczenia i nie będziemy za to płacić. Zamierzam też wystąpić do pani prezydent o odstąpienie od pobierania podatku od nieruchomości. Nie ma powodu, by zarabiać na szpitalu, który będzie ratował życie - zapowiedział Bocheński.

W Łódzkiem potwierdzono we wtorek 1423 nowe zakażenia koronawirusem i 12 zgonów. Ponad 25,5 tys. mieszkańców regionu ma SARS-CoV-2.

Jak podał wojewoda, obecnie zajęte jest ok. 1 tys. z 1,3 tys. łóżek covidowych w Łódzkiem. - Powstają jednak kolejne miejsca dla pacjentów z koronawirusem, np. przekształca się szpital w Kutnie, gdzie będzie ponad 250 łóżek. Trwają też prace w innych placówkach -zaznaczył.

PAP

Więcej o:
koronawirus koronawirus powiat radomszczański wojewoda łódzki
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE