W jaki sprzęt gastronomiczny warto zainwestować? TOP3

W jaki sprzęt gastronomiczny warto zainwestować? TOP3

Na liście niezbędnego wyposażenia lokalu - restauracji czy przedsiębiorstwa - nie może zabraknąć kilku urządzeń. Zanim wybierzesz się do sklepu, by je kupić, to najpierw spisz wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria. Następnie udaj się na zakupy - najlepiej skompletuj cały zestaw renomowanej hurtowni. Co jest potrzebne do prowadzenia lokalu? Poznaj 3 urządzenia!

Urządzenia służące do zmywania

Zaplecze gastronomiczne jest sercem każdej restauracji, dlatego powinno być odpowiednio wyposażone. Muszą się tam znaleźć wysokiej jakości sprzęt i akcesoria. Jednymi z najważniejszych są urządzenia służące do zmywania. Niezbędny jest basen, aby móc opłukiwać naczynia, jaki oczywiście zmywarka. Aktualnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów takich sprzętów. Największą popularnością cieszą się oczywiście uniwersalne modele, ale istnieją też tunelowe czy kapturowe. Generalnie każda z nich nadaje się do restauracji. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku większych lokali gastronomicznych, często można spotkać dużo bardziej wyspecjalizowane typy zmywarek do zmywania konkretnych naczyń - np. garnków.

Sprzęty do obróbki mechanicznej żywności

Czy ktokolwiek wyobraża sobie kuchnię gastronomiczną bez urządzeń służących do obróbki mechanicznej żywności? Bez nich praca w kuchni byłaby dużo cięższa i powolniejsza. Dzięki takim sprzętom jak, chociażby szatkownice gastronomiczne można dużo szybciej wykonywać powtarzalne czynności podczas obróbki mechanicznej. Jest to możliwe dzięki wymiennym tarczom. Znajdują one zastosowanie głównie przy krojeniu oraz cięciu, ale również siekaniu.

Producenci takich sprzętów jak https://feuma.de/pl/ oferują szeroką ofertę takich urządzeń, więc na pewno każdy znajdzie to, co jest niezbędne w jego kuchni gastronomicznej. Innymi podstawowymi urządzeniami, których nie może zabraknąć w żadnym lokalu, są blendery. Są to zasadniczo proste sprzęty, dzięki którym raz-dwa możemy przygotować wiele smacznych zup, czy chociażby zdrowe koktajle.

Urządzenia do obróbki termicznej żywności

W kuchniach gastronomicznych przede wszystkim się gotuje, piecze oraz smaży. Oczywiście nie jest to możliwe bez odpowiednich urządzeń do obróbki termicznej żywności, dlatego koniecznie musimy o nich pamiętać, kompletując wyposażenie kuchni lokalu.

Podstawowymi urządzeniami są piece konwekcyjno-parowe, które obecnie są dostępne w kilku wariantach. To umożliwia dobór najlepszego sprzętu do naszej kuchni. Dzięki niemu możemy przygotowywać dania - gotować oraz smażyć, ale również piec smaczne wypieki. Generalnie jest to sprzęt, który może zastąpić kilka innych. Jest zatem idealnym wyborem do niewielkich kuchni, ale nie tylko.

Nie obejdzie się również bez płyt grillowych grzewczych. To przydatne urządzenia, które dają możliwość szybkiego i precyzyjnego smażenia. Znajdują zastosowanie podczas przygotowywania rozmaitych dań, chociażby takich jak naleśniki, które są przez wszystkich uwielbiane. W lokalu na pewno powinny znaleźć się również salamandry, czyli jednostki grzewcze, z których korzysta się m.in. podczas przygotowywania zapiekanek.

Przydatny sprzęt gastronomiczny, który możemy wykorzystać w dużych kuchniach żywienia zbiorowego znajdziemy na stronie niemieckiego producenta FEUMA.

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE