W hołdzie zołnierzom

W hołdzie zołnierzom

Na cmentarzu w Bąkowej Górze, gdzie spoczywają żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego zamordowani w maju 1946 r. przez funkcjonariuszy komunistycznych władz, mieszkańcy naszego regionu oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Uroczystości odbyły się w sobotę13 maja.

W uroczystościach organizowanych pod patronatem poseł Anny Milczanowskiej uczestniczyły m.in. poczty sztandarowe, delegacje kombatantów i organizacji społecznych, parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

– Wraz z wkroczeniem na tereny Polski Armia Czerwona organizowała sieć Urzędów Bezpieczeństwa, które ściśle współpracowały z władzą radziecką. NKWD przy pomocy UB i organów Milicji Obywatelskiej a także Ludowego Wojska Polskiego krwawo rozprawiało się z żołnierzami Armii Krajowej, którzy jak cały naród nie godzili się na warunki, jakie ustaliła wielka trójka Roosevelt, Churchill i Stalin w Teheranie i Jałcie – przypominał w swoim przemówieniu przewodniczący Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP Mieczysław Orzełek, dodając, że Stanisław Sojczyński „Warszyc” nie godził się na okupację w naszym kraju, dlatego utworzył Konspiracyjne Wojsko Polskie i walczył wraz z innymi żołnierzami o wolność.

W imieniu mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego kwiaty na mogile żołnierzy KWP złożył starosta Andrzej Plutecki.

Spoczywający na cmentarzu w Bąkowej Gorze żołnierze KWP (podkomendni Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc) zostali aresztowani w odwecie za brawurową akcję opanowania Radomska (20 kwietnia 1946 r.).

Po pokazowym procesie – farsie 12 osób (Jan Rogulka, Józef Kapczyński, Józef Koniarski, Ryszard Nurkowski, Benedykt Ratajski, Czesław Turlejski, Karol Wieloch, Stanisław Wersal, Ryszard Chmielewski, Leopold Słomczyński, Tadeusz Schabowski, Piotr Proszewski) zostało skazanych na karę śmierci i zamordowanych prawdopodobnie w piwnicach radomszczańskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W nocy z 9 na 10 maja 1946 r. zwłoki wywieziono do bunkra w okolicy Bąkowej Góry. Zakopane tam ciała, odnalezione przez okolicznych mieszkańców zostały następnie pochowane na cmentarzu (spoczywa tam obecnie 10 żołnierzy KWP, dwóch przeniesiono do rodzinnych grobów w Radomsku i Niedośpielinie).

info: Starostwo Powiatowe/UM Radomsko

Więcej o:
warszyc kwp radomsko rocznica warszyc
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE