W czwartek niechronieni uczestnicy ruchu będą pod szczególnym nadzorem policji

W czwartek niechronieni uczestnicy ruchu będą pod szczególnym nadzorem policji Fot. arch. redakcji

W czwartek, 12 maja 2022 roku na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostaną działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Celem działań jest wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motorowerzystów tych użytkowników dróg, którzy nie są chronieni karoserią pojazdu, a przeciwnie - są najbardziej zagrożeni kontaktem z nią.

W 2021 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 2309 wypadków (w tym 342 wypadki na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów), w których zginęło 191 osób (w tym 20 osób zginęło na przejściach dla pieszych).

Spośród wielu przyczyn wypadków drogowych z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego na pierwszy plan wysuwa  się najechanie na pieszego. W wyniku najechania na pieszego śmierć poniosło 46 pieszych co stanowiło 24,1proc. ogółu ofiar śmiertelnych. Niestety nadal  pomimo podejmowanych przez Policję wielu działań profilaktycznych i edukacyjnych, a także zmienionym w 2021 roku przepisów kodeksu drogowego w wielu przypadkach, w dalszym ciągu przejścia dla pieszych  nie gwarantują pieszym bezpiecznego przekroczenia jezdni.

Dlatego 12 maja 2022 roku od wczesnych godzin porannych funkcjonariusze drogówki w całym garnizonie łódzkim wezmą pod lupę zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się zachowaniom samych pieszych.

Policjanci swoim nadzorem obejmą miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejazdy dla rowerzystów przejścia przez ruchliwe jezdnie, a także miejsca w których w przeszłości dochodziło do potrąceń pieszych lub lokalizacje w których piesi nie stosują się do obowiązujących przepisów.

- Nasze działania to apel do uczestników ruchu drogowego, aby szczególnie na przejściach dla pieszych ale i w ich pobliżu zawsze zwiększali swoją uwagę i przede wszystkim zachowywali szczególną ostrożność. Przypominamy, ażeby piesi podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, zawsze pamiętali o obserwacji pojazdów oraz nie używali telefonów komórkowych. Zwracamy też  uwagę na to by kierujący pojazdami widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, zgodnie z przepisami zmniejszyli prędkość i co bardzo ważne, zwiększyli swoją uwagę. Apelujemy również do pieszych żeby każdorazowo przekraczając jezdnię  zastanowili się czy kierowca może ich dostrzec. I to co najistotniejsze, czy sam fakt wejścia na jezdnię jest w danym  momencie bezpieczny – mówi Marzanna Boratyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Więcej o:
radomsko policja radomsko akcja kontrole niechronieni uczestnicy ruchu
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE