W Bełchatowie jest zdrowa i czysta woda

W Bełchatowie jest zdrowa i czysta woda Fot. UM Bełchatów

Jest czysta, zdrowa, wolna od bakterii i drobnoustrojów – tak stan bełchatowskiej wody ocenia sanepid. Wyniki badań z ostatniego półrocza potwierdzają również, że nasza kranówka bogata jest ponadto w składniki mineralne.

Badania wody w Bełchatowie prowadzane są przez niezależne laboratoria i odbywają się dwutorowo. Regularnie sprawdzają ją Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Bełchatowie oraz laboratoria spółki Wod.-Kan. Wyniki testów zewnętrznych i wewnętrznych są bez zarzutu. Wszystkie kontrole potwierdzają także bardzo dobrą jakość bełchatowskiej wody.

- Woda, którą spożywają bełchatowianie, pochodzi z ujęć głębinowych, jest więc bogata w składniki mineralne, m.in. magnez, wapń, sód, potas, wodorowęglany. Zanim trafi do naszych domów, poddawana jest ona napowietrzaniu i filtracji przez złoża piaskowe. Najmniejsze ziarna piasku mają mniej niż 1,5 mm grubości. Stale dbamy również o bezpieczeństwo mikrobiologiczne – mówi Piotr Pierzchała, prezes spółki Wod-Kan.

Nadzór nad stanem wody pitnej Wod.-Kan. prowadzi systematycznie, zgodnie z harmonogramem, a próbki do badań pochodzą z różnych części miasta. Jak wynika z oceny okresowej za pierwsze półrocze 2020 r., przygotowanej właśnie przez bełchatowski sanepid, wewnętrzny monitoring kontrolny i przeglądowy przebiegał bardzo dobrze.

- Nasze laboratorium posiada certyfikat PCA (Polskiego Centrum Akredytacji), co potwierdza, ze spełniamy najwyższe międzynarodowe normy. Jest to gwarancja rzetelności, terminowości oraz wiarygodności prowadzonych przez nas badań – dodaje prezes Pierzchała.

Woda sprawdzana jest pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym, a wszystko zgodnie z ogólnopolskimi normami. Podczas badania mikrobiologicznego analizuje się ilości bakterii chorobotwórczych takich, jak np. bakterie grupy coli, a także ogólną liczbę drobnoustrojów. Analiza fizykochemiczna z kolei pozwala ustalić poziom zanieczyszczenia wody, w tym m.in. jej pH, twardość, mętność czy obecność żelaza, manganu.

Cały czas prowadzony jest też biomonitoring. Do tego celu wykorzystywanych jest osiem małż słodkowodnych, czyli żywych wskaźników zanieczyszczeń.

(info: UM Bełchatów)

Więcej o:
bełchatów woda jakość wody sanepid bełchatów
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE