W Bąkowej Górze upamiętniono 77. rocznicę mordu żołnierzy KWP

W Bąkowej Górze upamiętniono 77. rocznicę mordu żołnierzy KWP Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku/ UM Radomsko

W sobotę, 20 maja 2023 r. w Bąkowej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę mordu dokonanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na żołnierzach Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, instytucji oraz organizacji.

Mord UB na żołnierzach Konspiracyjnego Wojska Polskiego stanowi jedno z najboleśniejszych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Doszło do niego 20 maja 1946 roku na terenie Bąkowej Góry, gdzie oddziały UB dokonały bezlitosnego ataku na grupę żołnierzy konspiracyjnych. Wszyscy oni zginęli w wyniku bestialskiego mordu, który pozostawił trwałe piętno na historii Polski.

W obecności licznych gości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, rodzin żołnierzy KWP, kombatantów, przedstawiciele policji i ochotniczej straży pożarnej, instytucji i organizacji, na cmentarzu w Bąkowej Górze odprawiona została uroczysta msza święta w intencji poległych żołnierzy. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik ofiar. Kwiaty i wieńce złożone przez uczestników uroczystości stanowiły wyraz pamięci, szacunku i hołdu dla tych, którzy oddali życie w obronie wolności ojczyzny. 

W czasie uroczystości głos zabrali: poseł Antoni Macierewicz oraz poseł Anna Milczanowska. Mówili o pamięci o bohaterach, których nie można zapominać. W swoich przemówieniach podkreślali niezłomność i odwagę żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którzy w obliczu trudnych czasów, mimo olbrzymich trudności, walczyli o niepodległość i godność Polski. Podkreślano również konieczność pielęgnowania ducha patriotyzmu i solidarności, które są fundamentem naszej wspólnoty narodowej.

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Więcej o:
województwo łódzkie bąkowa góra obchody rocznica żołnierze kwp
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE