Uważaj na wzrost podatku od zagranicznych dochodów

Uważaj na wzrost podatku od zagranicznych dochodów Fot. pixabay.com

Od 2021 roku zmieniają się zasady rozliczenia dochodów uzyskiwanych w tych państwach, w umowie z którymi jest stosowana metoda proporcjonalnego odliczenia. Podatnicy uzyskujący dochody w tych krajach zapłacą wyższy podatek w Polsce.

Zmiany to efekt ograniczenia ulgi abolicyjnej do kwoty 1360 zł. Wyższy podatek zapłacą ci, którzy: mają status polskich rezydentów podatkowych, czyli przebywają tu ponad 183 dni w roku lub mają tu centrum interesów życiowych, uzyskują dochody podlegające metodzie proporcjonalnego odliczenia, płacą za granicą podatek niższy, niż zapłaciliby od takich samych dochodów w Polsce - odliczenie 1360 zł nie wystarczy, żeby uniknąć dopłaty. W zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania stosuje się dwie metody: metodę wyłączenia z progresją, stosowaną między innymi w umowach z Niemcami, Francją, Czechami, Szwecją (to korzystniejsza metoda, zakładająca, że osoby zarabiające za granicą nie dopłacają podatku w Polsce) lub metodę proporcjonalnego odliczenia, stosowaną między innymi w: Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Austrii, USA i Rosji (osoby zarabiające za granicą dopłacają zwykle podatek w Polsce).

Ulga abolicyjna to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać podatnicy rozliczający się według metody proporcjonalnego odliczenia. Płacą dzięki temu niższy podatek. Dotychczas ulga działała w ten sposób, że wyrównywała różnice między dwoma metodami. Teraz od kwoty do zapłaty w Polsce będzie można odjąć tylko 1360 zł.

Informacja: Biznes.gov.pl

Więcej o:
dochody zagraniczne podatek od dochodów zagranica zmiany w podatkach 2021
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE