Uważaj na oszustów sprzedających noclegi w miejscowościach turystycznych

Uważaj na oszustów sprzedających noclegi w miejscowościach turystycznych Fot. pixabay.com

Policjanci z posterunku w Szczercowie prowadzą postępowanie dotyczące oszustwa przy sprzedaży noclegu w miejscowości turystycznej. Pokrzywdzony za pośrednictwem portalu internetowego znalazł ofertę noclegową w nadmorskim hotelu. W rozmowie telefonicznej został poinformowany, że musi wpłacić zaliczkę. Nie podejrzewając oszustwa żądaną kwotę przelał na wskazane konto bankowe. Wkrótce okazało się, że padł ofiarą oszustwa.

Czas urlopowy w pełni. Mieszkańcy wciąż planują wakacyjne wyjazdy. Policjanci przestrzegają przed fałszywymi ofertami noclegowymi w internecie. Radzą aby dokładnie sprawdzać i weryfikować przed rezerwacją oferty noclegowe, aby nie paść ofiarą oszustw.

Oszuści umieszczają w Internecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych, fałszywe ogłoszenia dotyczące miejsc noclegowych. Zazwyczaj są to atrakcyjne oferty kuszące super okazją cenową, znakomitą lokalizacją, a także zdjęciami wspaniałych pomieszczeń, apartamentów z pięknymi widokami otoczenia. W rzeczywistości mogą to być oferty mające na celu zmanipulowanie osoby i wyłudzenie od niej pieniędzy w postaci zaliczki na poczet rzekomego noclegu. Po tym jak peniądze wpłyną na konto oferenta, kontakt z nim się urywa. Działanie oszustów cały czas jednak się zmienia i nie polega tylko na próbie wyłudzenia pieniędzy na nieistniejące pensjonaty, pod nie istniejącymi adresami. Przestępcy coraz częściej podszywają się pod rzeczywiście istniejące hotele i apartamenty. Na stronach internetowych takich podmiotów zmieniany jest tylko numer telefonu i numer konta bankowego, tak aby wpłacona zaliczka trafiała do przestępcy, a nie do prawdziwego właściciela apartamentu czy hotelu.

W podobny sposób został oszukany szczercowianin. Pokrzywdzony 28 lipca za pośrednictwem portalu internetowego OLX znalazł ofertę dotyczącą sprzedaży noclegu w nadmorskim hotelu. Kiedy zadzwonił pod wskazany w ofercie numer telefonu usłyszał mężczyznę, który polecił mu przelać na podane konto bankowe zaliczkę w wysokości blisko 450 złotych. Nie podejrzewając oszustwa pokrzywdzony postąpił zgodnie z instrukcją rozmówcy. Żądaną kwotę przelał na wskazane konto bankowe, a potwierdzenie przelewu wysłał wiadomością sms. Kiedy próbował jeszcze telefonicznie skontaktować się z osobą sprzedającą nocleg wyszło na jaw, że numer telefonu jest nieosiągalny. Ostatecznie dodzwonił się pod inny numer telefonu przypisany do adresu hotelu, gdzie rzekomo wynajął pokój. Okazało się jednak, że padł ofiarą oszustwa. W rzeczywiście istniejącym hotelu niestety nikt nie wystawiał sprzedaży noclegu, na poczet którego pokrzywdzony przelał zaliczkę. Przestępca wykorzystując istniejące w internecie zdjęcia i wizerunek apartamentu oferował miejsca noclegowe oszukując w ten sposób turystów.

Kilka porad policjantów:
• Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę.
• Warto jechać w miejsce sprawdzone, polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
• Jeżeli w ogłoszeniu podano zbyt mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to fakt ten powinien budzić naszą czujność. Im ogłoszenie jest bardziej ,,anonimowe”, tym jest bardziej podejrzane.
• Nie dajmy się nabrać na super okazje. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji - ogromna różnica powinna wzbudzić podejrzenia.
• Dokładnie sprawdźmy dane obiektu, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego w ogóle nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
• Warto pamietać, ze jeżeli obiekt działa legalnie powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. Obiekty możemy również sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
• Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy jak i te, które otrzymaliśmy.

Więcej o:
oszuści wakacyjni uważaj na oszustów policja ostrzega przed oszustami
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE