Uwaga, oszuści!

Uwaga, oszuści!

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS. Niedawno pojawiła się nowa metoda związana z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży przedmiotów, możemy stracić pieniądze.

Obecnie oszuści wysyłają wiadomości, które dotyczą portalu sprzedaży OLX, bądź komunikatora WhatsApp. W tych wiadomościach zawarty jest fałszywy link, dlatego nie powinniśmy klikać w niego, może to doprowadzić do kradzieży pieniędzy oraz danych osobowych. Nowa metoda działania sprawców wygląda następująco: cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez WhatsApp, sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającej na finalizację transakcji, cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX na przykład dane swojej karty, po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

- Oszuści stosują bardzo wiele metod by wyłudzić nasze dane osobowe i pieniądze z konta. Tutaj musimy być bardzo czujni. Wiele z tych sposobów powtarza się, niemniej jednak oszuści cały czas pracują nad nowymi. Jeśli chodzi o jedną z najnowszych jest to metoda, która związana jest z portalem sprzedażowym OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Zasada jest taka, że otrzymujemy od oszusta link. Jeśli go otworzymy oszust będzie żądał numeru naszej karty, to jest rzecz, której absolutnie nie powinniśmy zrobić, ponieważ w takiej sytuacji oszust dokonuje kradzieży pieniędzy z naszego konta. Informacje, jakie otrzymujemy skądkolwiek powinniśmy w każdej sytuacji sprawdzić, a szczególnie jeżeli są z nieznanych źródeł - mówi asp. Agnieszka Kropisz z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Nie należy korzystać z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku.

Więcej w piątkowym (27.08.2021) serwisie Flesz Radomsko24.pl

Autor: Piotr Starczyk

Więcej o:
oszuści wakacyjni uważaj na oszustów policja ostrzega przed oszustami
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE