Uwaga na pożary sadzy

Radomszczańscy strażacy zwracają się do mieszkańców miasta i powiatu radomszczańskiego z apelem o regularne  czyszczenie  przewodów kominowych.W sezonie grzewczym corocznie rośnie liczba zdarzeń związ...

Radomszczańscy strażacy zwracają się do mieszkańców miasta i powiatu radomszczańskiego z apelem o regularne  czyszczenie  przewodów kominowych.

W sezonie grzewczym corocznie rośnie liczba zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych. Od 1 września 2015 do 29 lutego 2016 roku na terenie powiatu radomszczańskiego odnotowano już 10 takich pożarów. Główną przyczyną pożarów sadzy w kominie są zaniedbania w kwestii regularnego czyszczenia przewodów kominowych oraz stosowanie niewłaściwego rodzaju opału np. mokrego drewna, śmieci i odpadów komunalnych.

Pożarowi sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania w przewodzie kominowym. W niektórych przypadkach z komina wydobywają się płomienie, iskry oraz gęsty, ciemny dym. Wysoka temperatura podczas pożaru sadzy, sięgająca nawet 1 000°C, doprowadza często do rozszczelnienia komina, co w konsekwencji może spowodować zapalenie się poddasza i pomieszczeń przylegających do przewodów spalinowo-dymowych. Nieszczelność przewodów kominowych była w bieżącym sezonie grzewczym przyczyną powstania czterech pożarów drewnianych konstrukcji dachów w domach jednorodzinnych na terenie naszego powiatu – w jednym z nich straty oszacowano wstępnie na 30 tys. zł.

Postępowanie w przypadku wystąpienia ww. zjawiska polega na niezwłocznym wezwaniu Straży Pożarnej, wygaszeniu ognia w piecu lub kominku - zamknięciu dopływu powietrza do tych urządzeń.

Aby zapobiec pożarowi sadzy należy pamiętać o okresowym czyszczeniu i przeglądzie przewodów kominowych. Obowiązek ten regulowany jest prawnie. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 Nr 109 poz. 719) nakazuje czyszczenie przewodów kominowych w następujących czasookresach:
- w przypadku pieców na paliwo stałe (drewno, węgiel, miał itp.) – co najmniej raz na 3 miesiące,
- w przypadku pieców na olej opałowy bądź gaz – co najmniej raz na 6 miesięcy,
- w przypadku palenisk w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu.

Czyszczenia przewodów kominowych w domach jednorodzinnych oraz w obiektach budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego można dokonać we własnym zakresie, natomiast w pozostałych obiektach usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych powinny wykonywać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

Ponadto, zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, przewody kominowe powinny zostać poddawane sprawdzeniu stanu technicznego przez mistrza kominiarskiego lub przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności. Kontrola ta powinna być prowadzona co najmniej raz w roku.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE