Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku informuje o zagrożeniu związanym z występowaniem toksycznej rośliny - barszczu Sosnowskiego. Kontakt z rośliną wywołuje groźne dla ludzi oparzenia skóry.

Barszcz Sosnowskiego, czyli "zemsta Stalina", to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat.

fot. wikipedia/licencja publiczna

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku informuje o zagrożeniu związanym z występowaniem toksycznej rośliny - barszczu Sosnowskiego. Kontakt z rośliną, nawet niebezpośredni wywołuje groźne dla ludzi oparzenia skóry.

Jak wygląda roślina?

Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.

fot. wikipedia/licencja publiczna

Barszcz Sosnowskiego pojawił się już m. in. w Krakowie, Warszawie czy we Wrocławiu.

Jak pozbyć się rośliny?

Najprostszą metodą zniszczenia barszczu Sosnowskiego jest usunięcie rośliny ręcznie, koniecznie w rękawicach, przy pomocy motyki, bądź specjalistycznego sprzętu. Zawsze powinno się mieć wtedy na sobie ubranie ochronne. Inny sposób to wykaszanie. Żeby odniosło ono jednak skutek, musi być wykonane przynajmniej od dwóch do czterech razy w sezonie. Całkowite wyeliminowanie roślin polega na ich „zmęczeniu”, czyli bardzo częstym koszeniu.

Zauważyłeś roślinę przypominającą tę na zdjęciu - nie zbliżaj się, powiadom służby miejskie - tel. 44 685 45 26.

Więcej o:
barszcz sosnowskiego epidemia rosliny
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE