Utrzymanie kanapy w czystości

Utrzymanie kanapy w czystości

Czyszczenie kanap bywa żmudnym i mało efektywnym zajęciem, jeśli wykonujemy je nieprawidłowo. Podstawą dobrego stanu kanapy jest jej regularne odświeżanie – odkurzanie oraz zapieranie na mokro. Dbając o systematykę w tej dziedzinie możemy być pewni, że nie doprowadzimy kanapy do zniszczenia, a jej czyszczenie nie będzie wcale trudne.

Rodzaj kanapy oraz jej pranie

Kupując kanapę warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób powinna być czyszczona. Na rynku najczęściej występują kanapy skórzane oraz kanapy obite materiałem tapicerskim. Ten ostatni różni się najczęściej zewnętrzną powłoką – większość nowoczesnych kanap jest zabezpieczanych w taki sposób, aby nie wnikały w nie głębokie zabrudzenia. Jeśli wylejemy na nie wodę – zamiast natychmiast ją wchłonąć, kanapa zachowa krople na powierzchni.

Nie zmienia to jednak faktu, że w sklepach meblowych wciąż wystawione są kanapy starszego typu – z obiciem materiałowym, bawełnianym, atłasowym czy welurowym. Czyszczenie kanap Warszawa w tym przypadku jest już bardziej skomplikowane, bo zabrudzenia natychmiastowo wchłaniają się w tkaninę. Jeśli nie będą od razu zaprane morką szmatką – mogą być bardzo trudne do usunięcia.

Domowy sposób na kanapę

Czyszczenie kanap w domowych warunkach polega głównie na użyciu dedykowanego odkurzacza piorącego, ze ssawką do tapicerek. Taki sprzęt to wydatek rzędu kilkuset złotych. Do wyboru pozostają zarówno odkurzacze profesjonalne jak i te typowo domowe, charakteryzujące się mniejszym gabarytem i lżejszą konstrukcją. Często są też bardziej przystępne cenowo.

Warto pamiętać, że uporczywe plamy raczej nie zejdą przy użyciu wody z mydłem czy płynem do mycia naczyń. Tu raczej stawiamy na specjalnie przygotowane w tym celu substancje sprzedawane razem z odkurzaczami piorącymi. Musimy zdawać sobie sprawę, że takie płyny najczęściej zawierają substancje aktywnie czynne i nie są obojętne dla zdrowia i środowiska.

Niewielkie zabrudzenia

Drobne plamki czy kurz nie są powodami do sięgania po duży kaliber, jeśli chodzi o czyszczenie kanap. W tym wypadku sprawdzi się dobrze odświeżanie i delikatne przepranie kanapy. Możemy użyć mokrej ściereczki, mydła, płynu do prania czy nawet płynu do mycia naczyń. Tworzymy roztwór wody i środka piorącego i delikatnie odświeżamy kanapę.

Usługi profesjonalistów

Jeżeli nie mamy czasu na tego rodzaju sprzątanie – czyszczenie kanap możemy powierzyć profesjonalnej firmie. W tym celu warto sprawdzić przedsiębiorstwa, które w ofercie mają czyszczenie tapicerek. Taką usługę warto połączyć z profesjonalnym praniem dywanów czy ogółem sprzątaniem całego domu. Choć wydatek na takie sprzątanie będzie niemały – z pewnością nie uda się nam uporządkować mieszkania w taki sposób jak zrobią to profesjonaliści.

Jeżeli więc zależy nam na gruntownym czyszczeniu to być może warto postawić na firmę sprzątającą i na przykład raz w roku sprawić sobie taki prezent – wolność od obowiązków. Zaoszczędzony czas możemy wykorzystać na spędzenie dnia z rodziną.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE