Usługi ślubne – jak wybierać, żeby nie przepłacać?

Usługi ślubne – jak wybierać, żeby nie przepłacać?

Ślub i wesele oprócz radości niewątpliwie pociągają za sobą wydatki. Z jednej strony są one nieuniknione, z drugiej – przy odrobinie starań można zoptymalizować koszty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i gdzie szukać oszczędności przy organizacji ślubu i wesela.

Porównuj ceny

Rynek usług ślubnych jest bardzo duży a oferty usługodawców potrafią się mocno różnić. Zwłaszcza oprawa ślubu: fotografie, film, czy muzyka mogą mieć bardzo zróżnicowane ceny. Dostępna w internecie lista ofert kamerzystów ślubnych z Radomska pokazuje, że wśród cen za wideofilmowanie wesel, znajdziemy usługę zarówno za 1500 zł, jak i za 4000. podobnie rzecz ma się z wynajmem sali, cateringiem, oprawą muzyczną, strojami państwa młodych, obrączkami, zaproszeniami i praktycznie wszystkimi elementami, które składają się na ślub i wesele. Nawet jeśli czas cię pogania, oprzyj się pokusie szybkiego załatwienia wszystkich spraw. To najkrótsza droga do tego, by przepłacić za to, co można kupić nieco taniej. Jest kilka rzeczy, na których da się oszczędzić i kilka takich, na których oszczędzać nie warto.

Na czym możesz oszczędzić

Jest wiele elementów związanych ze ślubem i weselem, które nie muszą być z najwyższej półki. Nie mają bezpośredniego wpływu na jakość ceremonii, nie są pamiątką ślubną.

Jeśli musisz ciąć wydatki, na pewno da się zredukować koszt zaproszeń. Nie muszą być ręcznie robione i spersonalizowane. W najtańszej opcji możesz po prostu wydrukować oryginalny tekst na domowej drukarce, elegancko złożyć i wręczyć gościom.

Samochód, którym pojedziesz do ślubu, nie musi być zabytkową limuzyną. Ten, którym jeździcie na co dzień, też będzie dobry. Wystarczy go odpowiednio udekorować. Oprawa muzyczna wesela jest bardzo ważna i tu teoretycznie cięcie kosztów może być błędem. Jednak wystarczy zrezygnować z zespołu muzycznego na rzecz DJ-a, by obniżyć wydatki, nie obniżając jakości. Fryzura, makijaż i paznokcie panny młodej powinny być tego dnia bez zarzutu. Jednak coraz częściej kobiety radzą sobie bez pomocy profesjonalisty. Wystarczy zdolna koleżanka, by zaoszczędzić kilkaset złotych.

Suknia ślubna – ceny tych najpiękniejszych nie są niskie. Jednak przy odrobinie szczęścia na pewno uda się taką suknię wypożyczyć. W końcu to kreacja na jeden wieczór. Naprawdę nie musi wisieć w szafie kolejnych pięćdziesiąt lat.

Na czym oszczędzać nie warto

W przeciwieństwie do sukni ślubnej garnitur pana młodego przyda się zapewne więcej niż raz. Mężczyźni są dość uprzywilejowani pod tym względem – jeden garnitur wizytowy może im służyć długie lata, pod warunkiem, że zadbają o figurę. Dlatego garnitur warto kupić i to w dobrym salonie.

Na pewno nie ma sensu oszczędzać na obrączkach. To one zostaną z nowożeńcami na całe życie i będą im codziennie przypominać o złożonej przysiędze. Warto porównywać ceny w różnych salonach, ale jeśli spodobają wam się te jedyne, wymarzone, to trzeba je kupić, nawet jeśli nie są najtańsze.

Za weselny katering także warto zapłacić więcej, by móc przyjąć gości godnie. Tańsza opcja na ogół oznacza mniej dań, mniej przystawek, problemy z napojami.

Zaplanuj budżet i trzymaj się go

Zanim zaczniesz ponosić koszty przygotowań do ślubu i wesela, zaplanuj weselny budżet. Oszacuj wstępnie koszty i zastanów się, czy możesz je ponieść. Dolicz 20% na niespodziewane wydatki i różnice cenowe. Kiedy kwota będzie ustalona, warto się jej trzymać. Znaczne przekroczenie budżetu może nieść ze sobą konieczność zaciągnięcia długów, a to nie jest najlepszy pomysł na start we wspólne życie.

Artykuł Partnera

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE