Zakończono prace związane z termomodernizacją budynku Urzędu Miasta w Radomsku. Oprócz nowej elewacji i windy, wykonano szereg prac, które mają wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z wydatkami na energię cieplną o około 10 proc. Szczegóły wykonanych prac zostały przedstawione podczas konferencji prasowej 6 grudnia przez prezydenta Jarosława Ferenca oraz wykonawcę Witolda Świtkowskiego.
Termomodernizacja budynku urzędu została dofinansowana ze środków zewnętrznych z Unii Europejskiej kwotą prawie 2 mln zł. Cała inwestycja wraz z termomodernizacją Przedszkola Publicznego nr 2 to kwota ponad 4 mln zł. Prace wykonywało Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „Wiktor” z Radomska.
- Dzięki tym środkom udało się nam zrealizować i poprawić funkcjonowanie budynku na miarę XXI wieku. Urząd zyskał nowoczesny wygląd, elewacja jest podświetlana. Także myślę, że urząd stanie się wizytówką naszego miasta. Od frontu widnieje herb miasta, a od strony, gdzie jest winda dla osób niepełnosprawnych mamy logo miasta. Od teraz Urząd Miasta będzie dostępny dla wszystkich osób, niezależnie od tego czy mają problemy z poruszaniem się czy też nie, do każdego pokoju bez problemu będzie można dotrzeć
- mówi prezydent Jarosław Ferenc.
Oprócz tego budynek został w całości ocieplony, wymieniona została stolarka okienna, dzięki czemu zmniejszą się koszty ogrzewania. W korytarzach zamontowano drzwi przeciwpożarowe, które poprawią bezpieczeństwo. Wymieniona została cała instalacja grzewcza, zmodernizowano węzeł ciepłowniczy. Wykonano też nowy system oddymienia klatek schodowych. Natomiast zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne w całości powinny zabezpieczyć potrzeby energetyczne budynku.
- Budynek został zaprojektowany tak żeby spełniał warunki najnowszej normy cieplnej, takie jakie są warunki do budynku energooszczędnego. W tej chwili możemy mówić o założeniach projektowych, jeśli chodzi o oszczędności energetyczne, jakie przyniesie ta inwestycja. Dodatkowym elementem termomodernizacji jest to, że na grzejnikach założone są zawory termostatyczne i węzeł ciepłowniczy jest nowocześniejszy, więc jest szansa tak dopracować i takiej automatyki dokonać, żeby ten budynek zużywał, jak najmniejszą ilość energii
- mówi Witold Świtkowski.
O ile zmniejszą się koszty utrzymania urzędu pod względem energii cieplnej okaże się po roku użytkowania. Wtedy też wykonany zostanie audyt energetyczny. Założenie przewiduje oszczędność na poziomie 10 proc.