Urodziny Tadeusza Różewicza i inne festiwalowe atrakcje - NOWA FOTOGALERIA!

9 października 1921 roku urodził się Tadeusz Różewicz. W rocznicę tego wydarzenia, 9 października o godzinie 17.30 w Miejskim Domu Kultury rozpoczęto głośne czytanie tekstów poety przez... ››

9 października 1921 roku urodził się Tadeusz Różewicz. W rocznicę tego wydarzenia, 9 października o godzinie 17.30 w Miejskim Domu Kultury rozpoczęto głośne czytanie tekstów poety przez radomszczan.

 

Sala klubowa na parterze Miejskiego Domu Kultury zapełniła się gośćmi i radomszczańską publicznością, która przyszła wysłuchać poetyckiej twórczości Tadeusza Różewicza. Teksty poety czytali m.in. Prezydent Miasta Anna Milczanowska, Danuta Zawadzka, Janusz Kucharski i Anita Pawlak-Zygma. Kameralny charakter wydarzenia sprawił, że wszystkie problemy dnia codziennego odeszły na bok. Zastąpiło je wyciszenie i zaduma. Nad przebiegiem uroczystości czuwała Anna Wieczur-Bluszcz - reżyser głośnego czytania tekstów poety.

 

Po krótkiej przerwie zaproszono radomszczan na patio Miejskiego Domu Kultury, na którym odsłonięto instalację pt:"Krzesło Stanisława Różewicza". Instalacja przedstawia dużych rozmiarów czarne krzesło reżyserskie.

 

O godzinie 19.00 rozpoczął się natomiast spektakl "Grupa Laokoona" przygotowany przez Teatr "Wybrzeże" z Gdańska. Ci, którzy spodziewali się tradycyjnej różewiczowskiej sztuki, na pewno byli mocno zaskoczeni. Odważne dekoracje oraz nowoczesne popowe środki przekazu użyte w spektaklu miały pokazać, że teatr zostaje poddany działaniu tych samych mechanizmów, co reszta kultury. Zderzenie normalnego życia, codziennych z rozmów i popkulturowych elementów z kulturą wyższą sprowadziło jej wysublimowanie do absurdu.

 

W sobotę w Miejskim Domu Kultury odbyły się także warsztaty teatralne dla młodzieży. Poprowadzili je Katarzyna Skarżanka i Przemysław Bluszcz.

 

A kolejne festiwalowe atrakcje już w niedzielę - na radomszczan czeka kolejna porcja warsztatów teatralnych (10.00 - 16.00), recital fortepianowy Aleksandra Dębicza (17.00) oraz spektakl "Nie kupuj kota w worku" Teatru POD LUPĄ z Łodzi (18.00). Zapraszamy!

 

FOTOGALERIA

 

Więcej o:
mdk festiwal różewicz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE