UOKiK apeluje: zaobserwowałeś wzrost cen? Zgłoś to!

UOKiK apeluje: zaobserwowałeś wzrost cen? Zgłoś to! Fot. pixabay.com

Konsumenci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, proszeni są o zgłaszanie tego faktu drogą elektroniczną na adres Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: monitoring@uokik.gov.pl

Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych.

- Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Do UOKIK docierają sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Prezes UOKiK podjął decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w UOKiK, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, UOKiK podejmie dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – czytamy w komunikacie UOKiK.

W skład zespołu monitorującego ceny w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKiK, zaś pracownicy Inspekcji Handlowej skierowani zostali do monitorowania cen w sklepach, w tym sieciach handlowych.

UOKiK nie wyklucza zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów. Urząd zakłada możliwość pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych względem przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen.

Więcej o:
koronawirus wzrost cen uokik
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE