Unia wyciąga do przedsiębiorców rękę pełną pieniędzy. Warto złożyć wniosek

Unia wyciąga do przedsiębiorców rękę pełną pieniędzy. Warto złożyć wniosek

Unia wyciąga do przedsiębiorców rękę pełną pieniędzy. A firmy nie kwapią się do składania wniosków. Czyżby koniunktura gospodarcza w Polsce była aż tak korzystna, że nie potrzebujemy już europejskich funduszy? Takie pytania pojawiają się niejako naturalnie, kiedy dowiadujemy się o niewykorzystanych środkach z kończących się programów. Nasz kraj praktycznie od początku obecności we wspólnocie otrzymywał relatywnie największe wsparcie – skoro rodzime firmy nie czerpią z tego w pełni, to chyba radzą sobie świetnie bez pomocy z zewnątrz? Niestety w rzeczywistości sytuacja nie prezentuje się tak różowo, jak chcieliby to przedstawiać niektórzy „eksperci” oraz politycy.

Zlekceważenie szansy jaką dają fundusze z UE jest poważnym błędem

Polacy zawsze sobie poradzą, o tym wiemy nie od dzisiaj. Tylko jaki sens ma przysłowiowa orka na ugorze, skoro można pozyskać znaczący kapitał? Dofinansowanie dla firm na najróżniejsze projekty wynosi maksymalnie 80% kwoty planowanej inwestycji. Ciężko racjonalnie uargumentować opinię, że o takie sumy pieniędzy nie warto się starać. Rzecz jasna największe szanse na uzyskanie unijnej aprobaty mają te pomysły, które idealnie wpisują się w politykę Unii. Języczkiem u wagi będzie tutaj szeroko pojmowana innowacyjność – najwięcej punktów podczas oceny planów przedsiębiorców zyskują:
    • opracowania nowatorskich produktów lub usług
    • inwestycje w infrastrukturę badawczą, np. laboratoria
   • wydatki niezbędne do wdrażania przedstawionych projektów w życie – od zakupu nieruchomości pod fabrykę czy modernizację wyposażenia po nabycie licencji, koncesji itd.
    • działania zmierzające do ochrony własności intelektualnej w przemyśle (patentów, wzorów, znaków towarowych).

Podsumowując – trzeba przekonać urzędników, że firma faktycznie wniesie coś nowego, z korzyścią dla swoich klientów, pracowników oraz zaangażowanych w badania rozwojowe naukowców.

Multum europejskich programów... i jeszcze więcej biurokracji

Wbrew pozorom nikt nie rozdaje unijnych pieniędzy na prawo i lewo. Każdy wniosek jest skrupulatnie sprawdzany i oceniany pod kątem zgodności z aktualnymi założeniami. Powstaje wiele wytycznych, które mają wskazywać przedsiębiorcom optymalny kierunek. Prośby o dofinansowanie dla firm pozbawione pełnej dokumentacji, rzeczowego uzasadnienia lub jakichkolwiek innych wymogów formalnych są natychmiast odrzucane. I być może to unijna biurokracja stoi na przeszkodzie przed wykorzystaniem pełnej puli przysługujących Polsce środków? Zamiast samodzielnie zmagać się z administracyjną machiną, lepiej zwrócić się do kompetentnych doradców. Firmy takie jak ELJOT TECH oferują przedsiębiorcom kompleksową pomoc w staraniach o dotacje z Unii Europejskiej. Lepiej skorzystać z ich usług, zanim szansa na duże wsparcie przepadnie bezpowrotnie.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE