Uliczna wystawa „Parlamentaryzm węgierski” w Radomsku

Uliczna wystawa „Parlamentaryzm węgierski” w Radomsku Fot. Klaudia Gajda

Od wtorku, 17 sierpnia przez najbliższe dwa tygodnie radomszczanie przechodzący ulicą Piastowską będą mogli oglądać wystawę usytuowaną na ogrodzeniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Polsko-Węgierskie w Radomsku a otrzymało ją z Ambasady Węgierskiej, wcześniej fotografie z opisem wisiały na tamtejszym parkanie.

Wystawa składa się z 10 tablic, które obrazują parlamentaryzm węgierski. Ekspozycja przedstawia m.in. historię budowy – począwszy od decyzji z 1880 r. o jej rozpoczęciu, poprzez rozpisanie konkursu na projekt i wyłonienie zwycięskiej pracy Imrego Steindla. Budowa gmachu ruszyła w 1885 r. i trwała 17 lat. Powstał monumentalny neogotycki pałac o imponujących rozmiarach – budowla o długości 265 metrów i szerokości 123 metrów, mająca 262 pomieszczenia, do których wiedzie 29 bram.

Na wystawie zaprezentowano elementy dekoracji budynku węgierskiego Parlamentu: rzeźby ceramiczne, kolorowe witraże słynnego witrażysty Miksy Rotha, monumentalne malowidła ścienne przedstawiające historię Węgier, malarstwo dekoracyjne pokrywające ściany, sklepienia i części architektoniczne, przedmioty sztuki złotniczej oraz snycerstwo i meblarstwo artystyczne.

Gmach Parlamentu Węgier słynie nie tylko z wyjątkowej architektury. Można tam również zobaczyć, w szczególności, największą relikwię narodu węgierskiego – Koronę Świętego Stefana oraz insygnia koronacyjne, które są objęte całodobową ochroną w Sali pod Kopułą.

- Po raz pierwszy Towarzystwo organizuje wystawę uliczną, a w zasadzie dwie wystawy: Parlamentaryzm Węgierski i Regiony Winiarskie. Regiony będą na przełomie miesiąca figurowały na parkanie Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomsku. Ponieważ mamy bardzo dobrą współpracę z Ambasadą Węgierską i Węgierskim Instytutem Kultury, to prosto z ambasady przyjechała do nas ta wystawa. Dzięki tej współpracy możemy rozwijać swoją działalność w Radomsku – mówił Wiesław Pierzak, prezes Towarzystwa Polsko-Węgierskiego w Radomsku.

Podczas otwarcia wystawy obecni byli członkowie oraz sympatycy Towarzystawa Polsko-Węgierskiego w Radomsku. Ekspozycję otworzył prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

Więcej o:
Uliczna wystawa Radomsko Radomsko wystawa SOS-W Radomsko Towarzystwo Polsko-Węgierskie wystawa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE