Ulica Smogowa w Radomsku? Jest wniosek o pionierską nazwę w Polsce

Ulica Smogowa w Radomsku? Jest wniosek o pionierską nazwę w Polsce Fot. pixabay

Google podpowiadają, że ulicy Smogowej jeszcze w Polsce nie ma. Radomsko może być pionierem w nadaniu takiej nazwy jednej z miejskich ulic lub ronda. Wnioskuje o to Radomszczański Alarm Smogowy w petycji do miejskich radnych.

RAS jako organizacja pozarządowa działająca w Radomsku wnosi, aby jedna z ulic/rondo w mieście została nazwana Smogowa. Wybór ulicy pozostawiają radnym.

W uzasadnieniu wniosku złożonego przez RAS do przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Kubaka możemy przeczytać, że  smog jest zjawiskiem odmienianym w Radomsku przez wszystkie przypadki, zarówno przez mieszkańców jak i przez włodarzy. Ponadto w rankingach Polskiego Alarmu Smogowego już od wielu lat miasto jest w ścisłej czołówce krajowej (oraz europejskiej) ze względu na średnioroczne stężenie pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5, jak również ze względu na ilość dni smogowych w ciągu roku.

Wnioskodawcy podkreślają, że niczego nie ujmując miastu, ale są to nieliczne rankingi ogólnopolskie, w których Radomsko jest wymieniane w ścisłej, w tym wypadku niestety niechlubnej czołówce. Warto dodać, że w naszym mieście urzędnicy otrzymali od obywateli narzędzie w postaci dronu antysmogowego, i choć to urządzenie póki co głównie stoi w gabinecie zamiast latać to już zdążyło się wykazać swoją skutecznością.

- Wyróżnienie mianem Smogowej ulicy/ronda w mieście podkreśli znaczenie tego problemu dla miasta i jego mieszkańców. Skoro smog jest jedną z najważniejszych trudności, także i miano takie powinna nosić jedna z głównych ulic w mieście, natomiast wystarczającym będzie użycie tego określenia w stosunku do np. nowo budowanego ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Krasickiego i Sierakowskiego. Ponadto w miejscu tym problem smogu jest nad wyraz odczuwalny o czym zaświadczają sami mieszkańcy – czytamy we wniosku.

RAS zaznacza, ze nazwa ulicy/ronda nie będzie w żaden sposób stygmatyzowała mieszkańców, co więcej za kilka lub kilkanaście lat, gdy problem smogu uda się rozwiązać będzie wspaniałym symbolem pokonania przez władze miasta znaczącego problemu.

Więcej o:
petycja smog smog radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE