Radomsko, Łódzkie 20.8o Poniedziałek, 20 Maja 2019
ważne informacje
Autopromocja reklama

Ukazały się pamiętniki „Robotnika”

Kultura i rozrywka
Tomasz Kolmasiak

„Robotnik” to konspiracyjny pseudonim porucznika Bronisława Skury-Skoczyńskiego, bohaterskiego partyzanta Armii Krajowej, działającego w Radomsku i w okolicznych lasach. Niedawno ukazały się jego wojenne pamiętniki w opracowaniu Grzegorza Drzewowskiego.

Niemal 200 stron liczy najnowsza publikacja o historii regionu radomszczańskiego. „Śniła mi się wolna Polska” to pamiętniki z czasów II wojny światowej. Grzegorz Drzewowski, który opracował i wydał książkę ma bogate doświadczenie dziennikarskie, przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego, w przeszłości był też rzecznikiem prasowym starostwa. - Około roku 1993 przyszedł do mnie, do redakcji „Gazety Radomszczańskiej”, pan Kazimierz Tkacz pseudonim Karol. Pracował w Spółdzielni Inwalidów, a ja wcześniej na kolei. Wówczas się poznaliśmy, kiedy przychodził do mnie i zamawiał wagony dla spółdzielni. I on przychodzi do redakcji i mówi: Grzesiu, przyniosłem Ci tu pamiętniki mojego dowódcy „Robotnika” - opowiada autor opracowania.

Jak się okazało „Karol” przechowywał maszynopis zakopany w ogrodzie sąsiada, z obawy żeby ten nie dostał się w ręce ubecji – było tam przecież pełno nazwisk i pseudonimów. Kiedy jednak nastała nowa polityczna rzeczywistość, nadszedł również czas, aby te pamiętniki pokazać, zwłaszcza by młode pokolenie poznało nie tak dawną historię. W pamiętniku opracowanym przez Grzegorza Drzewowskiego zachowane zostały wszystkie fakty, daty, nazwiska i pseudonimy. Zmieniony został jednak język wspomnień na bardziej literacki (w oryginale są fakty podane w sposób suchy, hasłowy niczym wojskowe meldunki). Rozpoczynając lekturę książki cofamy się do roku 1943, kiedy podkomendni „Robotnika” brali udział w próbie likwidacji sekretarza gminy Dmenin. Chronologicznie pamiętnik kończy się w grudniu 1947 roku.

Książka opisuje wydarzenia toczące się nie tylko w Radomsku, ale i na terenie kilku gmin m.in.: Żytno, Kobiele Wielkie, Wielgomłyny i Przedbórz. Dzięki włodarzom wymienionych samorządów udało się wydać drukiem książkę: - Chciałbym za Waszym pośrednictwem podziękować za wsparcie finansowe wójtom i burmistrzowi, dzięki którym udało się doprowadzić do wydania publikacji – dodaje Grzegorz Drzewowski. Książka pt: „Śniła mi się wolna Polska” została wydana w niewielkim nakładzie 120 egzemplarzy, można z niej skorzystać w bibliotekach gminnych i szkolnych na terenach gmin: Żytno, Kobiele Wielkie, Wielgomłyny i Przedbórz. Niebawem będzie też w zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku. A Pan Grzegorz pracuje już nad kolejną publikacją. To będzie historia jego rodziny, ściśle związana z historią Radomska i powiatu.

komentarze