Uczniowie ZSP nr 1 na wymianie w Niemczech

W dniach 2-7 czerwca odbył się kolejny już wyjazd uczniów "Mechanika". Tym razem celem były Niemcy

W dniach 2-7 czerwca odbył się kolejny już wyjazd uczniów "Mechanika". Tym razem celem były Niemcy.
Fot. Archiwum ZSP nr 1

W wymianie wzięli udział uczniowie Anna Stefanek, Karolina Dębska, Katarzyna Dymus oraz Kamil Jarecki. Towarzyszyli im nauczyciele - mgr Monika Zając i mgr Sebastian Bajon.

- Podróż nie sprawiała większych kłopotów, ale to było jednak całe trzynaście godzin w autokarze. To była najdłuższa podróż w moim życiu - mówi uczennica Karolina Dębska.

- W niedzielę (2 czerwca) rodziny goszczące odebrały nas i zabrały do domu, gdzie przez cały dzień mogliśmy odpocząć, obejrzeć okolice. Przydzielono nas do różnych rodzin. Melina Henkel gościła mnie i Anne Vraka (z Cypru), Lina Rinnert gościła Annę Stefanek i Marie Nicolau (z Cypru), Anna Stövesand przyjęła Karolinę Dębską, a Kamil Jarecki i Pasquale Ceci (z Włoch) mieszkali u nauczycielki Gertrud Borgmann, nasi opiekunowie byli zakwaterowani w hotelu w Giessen - relacjonuje uczennica Katarzyna Dymus.

W poniedziałek (3 czerwca) odbyło się uroczyste powitanie w szkolnej auli.

- Moim zdaniem szkoła sprawiała wrażenie galerii artystycznej... Było tam bardzo dużo obrazów, które zostały namalowane przez uczniów. Szkoła była niesamowicie duża. Ogólnie to bardzo kolorowe i przyjemne miejsce. Wokół szkoły był duży plac zabaw, na którym dzieci mogły się bawić. Oczywiście nie mogłyśmy się powstrzymać i wraz z dziewczynami dołączyłyśmy do małych dzieci - mówi Karolina.

Tego dnia odbył się też pokaz prezentacji multimedialnych na temat wspierania i promowania pożądanych zachowań i postaw wśród młodzieży. Również w poniedziałek uczestnicy wyjechali do Giessen, gdzie zwiedzali miasto i  pierwsze na świecie muzeum matematyki stosowanej "Mathematikum".

We wtorek zaczęła się pierwsza część przedstawień teatralnych. Kraje, które wówczas wystąpiły to Bułgaria, Grecja, Cypr, Niemcy oraz Włochy. Tematem sztuki teatralnej była walka z przemocą w szkole. Później zwiedzano miejscowość Marburg.

W środę odbyła się wycieczka do Frankfurtu nad Menem. Tam uczestnicy zwiedzali m.in. muzeum Goethego.

W czwartek odbyła się druga część przedstawień teatralnych w wykonaniu Łotwy, Polski, Rumunii, Turcji i Szkocji.

- To był nasz pierwszy występ w życiu. Daliśmy z siebie wszystko. Jestem dumna, że mogłam wziąć udział w tak ważnym przedsięwzięciu... Dzięki naszej sztuce, mogliśmy pokazać problemy, jakie mają miejsce niemalże w każdej szkole i sposoby radzenia sobie z nimi - mówi Kasia.

Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja. Podczas oficjalnego pożegnania odbył się także koncert uczniów ze szkoły z Großen-Buseck. Na koniec nie zabrakło dyskoteki.

- Ten wyjazd uważam za wspaniałe przeżycie i zachęcam do brania udziału w takich projektach. Sama chętnie wybrałabym się jeszcze raz na taką wymianę, żeby spotkać znowu tych wspaniałych ludzi, z którymi miałam okazje się poznać w Niemczech. Jestem szczęśliwa, że dostałam szansę wyjazdu, zwiedzenia tylu cudownych miejsc, ponieważ jest to nowe doświadczenie i masa cudownych wspomnień - dodaje Kasia.

Był to już trzeci wyjazd w ramach realizacji projektu "Art, Sport and Literature against Violence at School" w ramach programu COMENIUS " Wielostronny Partnerski Projekt Szkół". Celem kolejnego wyjazdu będzie miejscowość Kilmarnock (40 km od Glasgow), odbędzie się on w dniach 3-8 listopada.

Więcej o:
niemcy mechanik wymiana międzynarodowa zespół szkół ponadgimnazjalnych nr 1 w radomsku comenius
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE