Uczniowie z I LO wezmą udział w projekcie „Solidarność. Podaj dalej”

Uczniowie z I LO wezmą udział w projekcie „Solidarność. Podaj dalej” Fot. Klub Myśli Prospołecznej

Członkowie Klubu Myśli Prospołecznej działającego przy I LO w Radomsku, wezmą udział w międzynarodowym projekcie „Solidarność. Podaj dalej”. Realizowany jest on przez organizacje pozarządowe z kilku krajów europejskich.

Idea programu jest prosta i opiera się na znanej na całym świecie koncepcji „listu w butelce” – uczestnicy projektu wysyłają kartki pocztowe z przekazem solidarności do losowo wybranych ludzi i oczekują na ich odpowiedź. Dzieje się to 21 marca, w Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją i Rasizmem.

Wcześniej, wspólne z nauczycielem, analizują zdjęcia europejskich fotografów wykonane w krajach uczestniczących w projekcie (obecnie są to Polska, Francja, Chorwacja, Hiszpania, Słowenia i Włochy), na których ukazany został problem dyskryminacji, wykluczenia, ubóstwa czy migracji. Następnie uczestniczą w zajęciach pisarskich, na których uczą się wyrażania myśli i formułowania tekstu.

- Każda kartka niesie podwójny przekaz: z jednej strony poprzez same zdjęcia, wybrane we współpracy z wybitnymi fotografami ze wszystkich krajów programu, a z drugiej dzięki osobistej wiadomości napisanej przez dzieci – tłumaczą na swoim Facebooku członkowie klubu.

Inicjatywa narodziła się w roku 2002 we Francji i była pierwotnie realizowana przez „La Ligue d’Enseignement”. W roku 2016, dzięki dofinansowaniu ze środków Erasmus+, projekt zyskał nowy, ogólnoeuropejski wymiar. Do programu dołączyła wtedy Fundacja „Szkoła z Klasą” (Polska), „Fundación Cives” (Hiszpania) i „Centar Za Mirovne Studije” (Chorwacja). Rok temu do grona państw uczestniczących w projekcie dołączyły Włochy („ARCI APS”) i Słowenia („Humanitas”).

Wszystkie działania Klubu Myśli Prospołecznej można śledzić za pośrednictwem ich mediów społecznościowych.

Więcej o:
klub myśli prospołecznej liceum radomsko solidarność podaj dalej szkoła młodzież liceum erasmus unia europejska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE