Uczniowie z I LO w Radomsku uczestnikami Kongresu Praw Obywatelskich

Uczniowie z I LO w Radomsku uczestnikami Kongresu Praw Obywatelskich

Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich, dwa dni, dwa tysiące uczestników, ponad 50 sesji tematycznych wokół obecnych i przyszłych wyzwań w zakresie ochrony praw człowieka i obywatela w Polsce, zagwarantowanych w Konstytucji oraz ratyfikowanych przez nasz kraj traktatach międzynarodowych. III Kongres Praw Obywatelskich zorganizowany przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, można uznać za zakończony wielkim sukcesem.

Drugiego dnia uczestniczyliśmy w trzech sesjach tematycznych. Na początek symulacja rozprawy sądowej ph. „Na cyberprzemoc są paragrafy”. Przed sądem pojawili się – jako aktorzy - uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Są oni autorami akcji „Słowa Krzywdzą” (wraz z opiekunami Martą Florkiewicz-Borkowską i Agatą Dziendziel, radcami prawnymi Dariuszem Wójcikiem i Michałem Grabcem z Kancelarii GW LEGAL Grabiec & Wójcik z Katowic, psycholożką Patrycja Żak oraz Adamem Bieńko z UKS Oktagon). Symulację poprowadził pomysłodawca i autor scenariusza - sędzia Sądu Rejonowego w Łobzie Arkadiusz Krupa (autor strony Ślepym Okiem Temidy).

Następna sesja, to „Sławni zaangażowani - popularność w obronie wartości”. Rozmowa dotyczyła dobrych stron popularności: możliwości zmieniania świata na lepszy. O działalności społecznej i aktywizmie ludzi znanych z pierwszych stron gazet rozmawiali:

Łona, właściwie Adam Bogumił Zieliński – polski raper i producent muzyczny, a także prawnik i ekspert w dziedzinie prawa własności intelektualnej.

Grażyna Wolszczak – aktorka, w 2018 roku wniosła pozew przeciwko Skarbowi Państwa za zły stan powietrza i wygrała sprawę. Sąd orzekł, że państwo naruszyło prawo aktorki do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego, prawo do wolności i prawo do prywatności. Nakazano także zapłatę pięciu tysięcy złotych na wskazany przez aktorkę cel charytatywny.

Areta Szpura – aktywistka ekologiczna, współzałożycielka streetwearowej marki Local Heroes, której ubrania nosiły Rihanna, Miley Cyrus, Ellie Goulding, Kylie Jenner czy Justin Bieber. Ekspertka w temacie ekologii i zero waste, autorka książki „Jak uratować świat” - poradnika i wywiadów ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste, zdrowego żywienia. Rozmowę prowadziła red. Karolina Opolska z Radia TOK FM.

Ostatnia sesja, w której uczestniczyli przedstawiciele Klubu Myśli Prospołecznej (I LO w Radomsku) nosiła tytuł: Fonoholizm – czy mnie dotyczy? Jak być mądrze #razemwsieci. Podczas warsztatu, którego panelistami byli Konrad Ciesiołkiewicz i Magdalena Bigaj dowiedzieliśmy się jaki wpływ na życie codzienne mają internet i urządzenia cyfrowe? Jaka jest skala, charakter i zagrożenia związane ze zjawiskiem fonoholizmu i jak trafnie zidentyfikować u siebie jego objawy? Jak dbać o swoją „cyfrową higienę” i dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje osobiste? Jak przeciwdziałać patotreściom i nie poddawać się im?

- W międzyczasie mogliśmy prowadzić dyskusje kuluarowe m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, przedstawicielami Szkoły Liderów, Amnesty International, Frontu Europejskiego, inicjatywy Dom Otwarty, Kongresu Kobiet, Żywej Biblioteki. Dodatkowo każdy z uczestników mógł przesłać gratulacje dla polskiej noblistki Olgi Tokarczuk, a także wziąć udział w konkursach związanych z prawami człowieka - dodają uczniowie I LO w Radomsku.

Info: Tomasz Mazur, Klub Myśli Prospołecznej, I LO w Radomsku

Więcej o:
liceum radomsko liceum fabianiego w radomsku klub myśli prospołecznej
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE