Uczniowie „Mechanika” w Radomsku zasadzili krokusy

Uczniowie „Mechanika” w Radomsku zasadzili krokusy Fot. ZSP 1 w Radomsku

We wtorkowe (18 października 2022 r.) przedpołudnie, uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku zasadzili przed szkołą około 200 cebulek krokusów. Wczesną wiosną krokusy stworzą przepiękny dywan i każda osoba wchodząca do szkoły będzie mogła zachwycać się pięknymi kwiatami tych roślin.

- Włączyliśmy się w ten sposób w projekt „Krokus 2022/2023”. Jest to wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. Żółte krokusy sadzimy w celu upamiętnienia 1,5 miliona dzieci narodowości żydowskiej i innych narodowości zamordowanych w czasach drugiej wojny światowej. Kolor żółty przypomina nam o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod nazistowską okupacją, w czasie Holokaustu. Obecnie osoby, którym udało się przeżyć, są przeważnie babciami i dziadkami, a nawet prababciami i pradziadkami. Przekazują swoje opowieści swoim dzieciom, wnukom i prawnukom. Tych opowieści nie wolno zapomnieć. Musimy je opowiadać młodszym pokoleniom. Kiedy z początkiem wiosny kwitną krokusy, pamiętamy o dzieciach, które zmarły podczas wojny. Ale te piękne kwiaty przypominają nam także o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo, a my możemy mieć nadzieję, że nadejdą czasy lepsze od tych, które przeminęły. Kwiaty przypominają nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata i mieć nadzieję na przyszłość. Sadzenie ich wiąże się ze smutkiem, ale również z nadzieją. 100 cebulek krokusów zebrali uczniowie z naszej szkoły, a 100 cebulek przekazało nam Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa – czytamy w komunikacie ZSP nr 1 w Radomsku.

W sadzenie krokusów zaangażowane były klasy: III TBG (technikum budownictwa i technikum geodezji) oraz II LZ (liceum - klasa rehabilitacyjno-zdrowotna).

Więcej o:
radomsko zsp 1 radomsko mechanik radomsko krokusy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE