Uczniowie II LO na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uczniowie II LO na Uniwersytecie Jagiellońskim Fot. II LO w Radomsku

2 marca uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku pod opieką pań Agnieszki Łęgowik, Anny Haddani i Natalii Król, wzięli udział w Festiwalu Językowo-Kulturalnym „W dwa dni dookoła świata " na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczniowie mogli uczestniczyć w dwóch wykładach. Pierwszą prelegentką była dr Izabela Curyłło-Klag, adiunktka w Instytucie Filologii Angielskiej UJ, w Zakładzie Komparatystyki Literackiej i Kulturowej, prowadząca kursy z literatury, kultury i historii, głównie brytyjskiej i irlandzkiej.

- Wysłuchaliśmy niezmiernie ciekawego wykładu w języku angielskim na temat przyszłości Monarchii Brytyjskiej. W jego trakcie Pani doktor przedstawiła nam możliwe scenariusze dotyczące losów tej instytucji w kolejnych latach i dziesięcioleciach. Odniosła się również do zbliżającej się w maju koronacji Króla Karola III oraz wydanej przez Księcia Harrego autobiografii „Ten drugi" , która miała niedawno swoją premierę – opisuje Anna Haddani.

Uczniowie mieli okazję skonfrontować swoje umiejętności językowe z wyzwaniem, jakie stanowią studia prowadzone w języku angielskim.

Drugi wykład wygłosiła Pani dr Marta Rey-Radlińska z Instytutu Filologii Germańskiej, Zakład Filologii Nordyckiej. Tematem jego była kosmogonia według pierwszych. Uczniowie dowiedzieli się w co wierzyli Skandynawowie w burzliwych czasach wikińskiej ekspansji, o początkach i końcu świata według nordyckiej mitologii oraz o pochodzeniu ludzi i ich przeznaczeniu. Pani dr Rey-Radlińska zajmuje się przekładem literackim - tłumaczy szwedzkie kryminały, literaturę dziecięcą, poradniki, a także średniowieczną literaturę islandzką.

Więcej o:
liceum liceum radomsko uniwersytet uczniowie szkoła radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE