Uczniowie I LO startują do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przygotowują film o „Warszycu”

Uczniowie I LO startują do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przygotowują film o „Warszycu” Fot. UM Radomsko

W środę, 30 marca gośćmi prezydenta Radomska, Jarosława Ferenca byli Mateusz Stanek i Jakub Miarka - uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, którzy biorą udział w rekrutacji do XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Do 1 kwietnia trwa rekrutacja do XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). Jak co roku do konkursu startują także uczniowie radomszczańskich szkół.

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka.

W gronie współorganizatorów są obecnie: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Temat tegorocznej edycji to: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”. Uczniowie I LO wybrali postać gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, twórcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego i Honorowego Obywatela Miasta Radomska.

Uczestnicy konkursu mają do wyboru stworzenie strony internetowej, nagranie audycji radiowej, lub nakręcenie filmu. Uczniowie I LO wybrali trzecią opcję.

Mateusz i Kuba odwiedzili prezydenta Radomska, aby zadać mu kilka pytań dotyczących jego oceny postawy i wartości reprezentowanych przez Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Warto wspomnieć, że dziś właśnie mija 112. rocznica jego urodzin.

- W naszym filmie dokumentalnym na temat życia „Warszyca” główny nacisk kładziemy na wartości, jakie wyznawał i czy one przetrwały do dzisiaj – wyjaśnia Mateusz.

Film nakręcony przez uczniów I LO będzie dostępny w serwisie YouTube.

Więcej o:
radomsko urząd miasta radomsko i lo radomsko sejm dzieci i młodzieży spotkanie prezydent
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE