Ubezpieczenie OCP - co to jest i ile kosztuje

Ubezpieczenie OCP - co to jest i ile kosztuje

Polisa ubezpieczeniowa OCP często określana jest również mianem OC przewoźnika. Dedykowana jest wszystkim przedsiębiorcom specjalizującym się zarówno w przewozie towarów, jak i osób, działających w transporcie międzynarodowym lub krajowym. Czym dokładnie jest i ile kosztuje? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części wpisu!

Ubezpieczenie OCP - co to jest?

Na początek warto podkreślić, że ubezpieczenie OCP zalicza się do grupy nieobowiązkowych ubezpieczeń, choć obecnie coraz mniej rozsądne jest unikanie korzystania z tej polisy. Dzieje się tak z prostego powodu - chroni ona interesy przedsiębiorstwa przed skutkami zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży towaru. Do tego zapewnia odszkodowanie w momencie, gdy dojdzie np. do nieterminowego lub nienależytego wykonania usługi transportowej.

Finanse przewoźnika są chronione, ale jednocześnie zwiększa się bezpieczeństwo klientów korzystających z jego usług. W efekcie ubezpieczenie OCP ma obecnie niejako charakter wizerunkowy. Coraz więcej osób zlecających transporty zwraca uwagę na to, czy firma przewozowa ma odpowiednią polisę. Jej brak oznacza więc znaczące ograniczenie możliwości rozwoju poprzez odcięcie się od wielu potencjalnych klientów.

Na czym polega zasada działania polis OCP?

Co do swojej zasady, OCP działa na całym etapie transportu towarów. Oznacza to, że polisa obejmuje swym zasięgiem zarówno przewóz, jak i załadunek oraz końcowy rozładunek. Jeśli dojdzie wtedy do uszkodzenia ładunku, można liczyć na stosowne odszkodowanie.

Należy tutaj podkreślić, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody będące efektem działań celowych. Co więcej, odszkodowania można nie dostać np. wtedy, gdy towar uległ uszkodzeniu w czasie wypadku i okaże się, że kierowca pojazdu ciężarowego był nietrzeźwy lub nie miał uprawnień do kierowania.

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę na ubezpieczenie OCP, koniecznie zapoznaj się z warunkami firmy ubezpieczeniowej. Sprawdź, czego wymaga oraz jakie sytuacje wyłączają ją z odpowiedzialności za szkody. Zwróć również uwagę na sumę ubezpieczeniową. To ona mówi o tym, jakie maksymalnie można dostać odszkodowanie. Zadbaj o to, aby pokrywała w całości wartość najcenniejszych ładunków, jakie przewozisz.

Kupując ubezpieczenie OCP zwróć uwagę na jego rodzaj!

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, koniecznie zweryfikuj, jaki jest zakres działania polisy ubezpieczeniowej. OCP dzieli się bowiem na krajowe oraz międzynarodowe. Pierwsze z nich wystarczy firmom, które świadczą usługi transportowe na terenie Polski. Jeśli jednak przekraczasz granicę, będziesz potrzebował odrębnego OCP. Ubezpieczenie o zasięgu międzynarodowym jest zgodne z zasadami konwencji CMR.

Ile trzeba zapłacić za OC przewoźnika?

Nie da się jednoznacznie określić ceny OCP, dlatego zachęcamy do skorzystania ze specjalnego kalkulatora ubezpieczeń. Składka polisy zależy bowiem od wielu czynników, które są indywidualne dla każdej firmy transportowej. Na jej wysokość wpływa m.in.:

- zasięg ochrony ubezpieczeniowej, a więc polisy krajowe lub międzynarodowe,

- rodzaj przewożonych ładunków oraz ich wartość,

- obroty osiągane przez firmę transportową,

- wysokość sumy ubezpieczeniowej,

- ryzyko podpisania umowy, które jest indywidualnie szacowane przez ubezpieczyciela.

Korzystając z kalkulatora, możesz dokładnie poznać cenę OCP, podając dane ściśle powiązane z Twoją firmą. To najlepszy sposób na szybkie znalezienie dobrego i niedrogiego ubezpieczenia OC przewoźnika. W wygodny sposób możesz obliczyć składkę za ubezpieczenie OCP na stronie: https://ubezpieczamy24.com

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE