Już po raz kolejny w Mechaniku został zorganizowany Tydzień z Profilaktyką, podczas którego w ciekawy i różny sposób propagowane były postawy prozdrowotne oraz uświadamiane były uczniom negatywne konsekwencje płynące z różnych zachowań ryzykownych. W szkole gościli specjaliści i eksperci z różnych dziedzin i placówek a wszystko po to by osiągnąć cel, jakim jest szeroko rozumiana profilaktyka.
Wszystko zaczęło się od happeningu „Mówimy nie przemocy, narkotykom i dopalaczom” młodzież z klas mundurowych wyruszyła na ulice miasta z transparentami i ulotkami skierowanymi do dorosłych, aby nie byli obojętni na problemy młodzieży jakimi są alkohol, narkotyki, dopalacze, przemoc w ulotkach skierowana była prośba aby reagować na takie zjawiska. Po powrocie do szkoły zostały wykonane i zawieszone transparenty, banery mówiące „nie” używkom.
Drugi dzień rozpoczął się spotkaniem z przedstawicielką Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Radomsku panią Anną Szablewską na temat szkodliwego wpływu nikotyny na organizm młodego człowieka, wiele emocji budziła możliwość zbadania specjalnym urządzeniem, które przyniosła ze sobą prelegentka na zawartości dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu (wyniki niektórych osób budziły nasz niepokój). Dzień podsumowano pokazem pierwszej pomocy przedmedycznej z uwzględnieniem przypadków zatrucia dopalaczami, w wykonaniu przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej. Wszyscy doszli do wniosku, że z tak profesjonalnie przygotowanymi strażakami możemy czuć się naprawdę bezpieczni.
Trzeci dzień upłynął w tematyce min. „Cyberprzemocy”. Ciekawe zajęcia w tym zakresie przygotowali specjaliści z Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej. Na spotkaniu mówiono również o tym jak radzić sobie z hejtem i agresją w sieci.
Później młodzież uczestniczyła w spektaklu profilaktycznym „Przyszłość” poruszającym zagadnienia systemu wartości w życiu młodego człowieka. W trakcie monologu bohater na oczach publiczności wykonał artystyczny makijaż na swojej twarzy i ucharakteryzował się na „żywą statuę podróżnika”. Bohater poprzez barwną opowieść o własnym życiu przestrzegał przed eksperymentami z alkoholem, narkotykami, które zniekształcają postrzeganie rzeczywistości i zniewalają, odbierając marzenia. Pokazał, że człowiek sam kształtuje swoją przyszłość. Również tego dnia młodzież uczestniczyła w realizacji projektu „RAKOOBRONA”. Odbyła się projekcja filmu dotyczącego profilaktyki raka, a młodzież zapoznała się z materiałami projektu i usłyszała prelekcję na temat najnowszych danych statystycznych dotyczących rodzajów raka i umieralności na tę chorobę.
Kolejnego dnia młodzież uczestniczyła w projekcji filmów profilaktycznych w „Kinie za Rogiem”, których głównym przesłaniem było ukazanie specyfiki problemu uzależnienia od alkoholu i trudnej walki jaką trzeba stoczyć z nałogiem. Uczniowie uczestniczyli w tym dniu w turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” oddając krew.
Podczas Tygodnia z profilaktyka odbyło się również szkolenie dla nauczycieli, zebrania dla rodziców gdzie poruszony został problem zagrożeń związanych z grami komputerowymi
Samorząd Szkolny prowadził kampanię informacyjną – „Nie daj się wypalić” powstały prezentacje które były wyświetlane młodzieży.
Tydzień podsumowano spotkaniem klasy rehabilitacyjno - zdrowotnej z fizjoterapeutą Danielem Marczyńskim z firmy Fizjoterapia ORTO – SPORT. Na spotkaniu poruszano min. tajniki fizjoterapii oraz przeciwdziałanie odniesionym urazom i kontuzjom u sportowców.
Pomysłodawcami Tygodnia z Profilaktyką są pedagodzy Agnieszka Kułak i Renata Koniarska.
info: ZSP nr 1