Od 17 maja uczniowie klas 4-8 i szkół ponadpodstawowych będą uczyć się w formie hybrydowej. Żeby ułatwić powrót do szkół po długiej przerwie, Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował projekt „Tydzień Ulgi”. Chęć udziału w projekcie zgłosiły m.in. szkoły z Radomska i powiatu radomszczańskiego.
Zdaniem specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, powrót do szkół to dla dzieci z jednej strony radość, z drugiej zaś lęk związany z koniecznością ponownego nawiązania relacji z nauczycielami i sprostania ich wymaganiom. By zaradzić tym problemem Instytut Psychologii UJ organizuje „Tydzień ulgi”.
- Pandemia i społeczna izolacja to szczególnie trudny czas dla uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do dyrektorów i dyrektorek, nauczycieli i nauczycielek: podarujmy młodzieży tydzień bez sprawdzianów i zadań domowych. Wszystko to po to, aby obniżyć stres towarzyszący dzieciom na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek – mówi prof. Aleksandra Gruszka-Gosiewska z UJ.
Do projektu przystąpiło blisko 300 szkół z całej Polski. Na mapie zamieszczonej na stronie projektu można znaleźć sześć szkół z terenu powiatu radomszczańskiego. Są to: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Radomsku oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzałkowie i Publiczna Szkoła Podstawowa w Kietlinie.
Udział w projekcie oznacza, że między 17 a 24 maja uczniowie nie muszą obawiać się odpytywania, sprawdzianów i kartkówek. Co więcej – nie będą mieć również zadawanych prac domowych.